Assessment Center to popularna metoda rekrutacji, szczególnie w większych firmach. Dzięki kombinacji różnych zadań wykonywanych przez potencjalnych przyszłych pracowników rekruter może poznać ich lepiej kompetencje (twarde, jak i miękkie). Zadania na takiej sesji często są dla Kandydata niespodzianką, więc rzadko się do nich przygotowujemy. Czy można jednak podnieść jakoś swoje szanse?

 

PRZYJRZYJMY SIĘ BLIŻEJ… CO TO JEST ASSESSMENT CENTER?

W każdej firmie AC będzie wyglądać inaczej. Najczęściej składa się na niego kilka zadań, które mają zweryfikować różne kompetencje Kandydatów wymagane na danym stanowisku. Spotkasz tu testy, zadania indywidualne i grupowe. Nie ma jednego, ogólnego schematu AC. Wszystko zależy od tego, jakie kompetencje chcą zbadać rekruterzy i jaki budżet mają dostępny na ten etap rekrutacji. Ponieważ metoda ta jest czasochłonna i stosunkowo droga, najczęściej spotykana jest w dużych, międzynarodowych firmach. Nie oznacza to jednak, że rekrutując się do mniejszej, powinieneś spodziewać się wyłącznie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Jaki cel ma assessment center

JAKI MA CEL?

Najważniejszym zadaniem Assessment Center jest zbadanie Twoich kompetencji oraz tego, jak zachowujesz się w konkretnych sytuacjach np. pod presją czasu, w grupie lub gdy dzieje się coś nieoczekiwanego. Często na takich sesjach przeprowadzana jest symulacja zadań z codziennej pracy. Dzięki temu rekruter może zobaczyć, jakim będziesz pracownikiem. Może ona w dużym stopniu pokazać, jak bardzo dopasowany jesteś do stanowiska, na które aplikowałeś. Podczas sesji czuwać nad Tobą będą specjaliści, którzy obserwują i oceniają wybrane kompetencje na podstawie Twoich zachowań.

 

CZY DO ASSESSMENT CENTER MOŻNA SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Ponieważ nie ma jednej, standardowej formy AC, nie ma też prostego poradnika, jak się należy przygotować. Wszystko zależeć będzie od firmy i stanowiska, na które się rekrutujesz. Możesz jednak zadbać o kilka aspektów, dzięki którym na samym Assessment Center będziesz czuł się pewniej:

  • Zapoznaj się z informacjami o firmie oraz stanowisku, na które aplikowałeś. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas sesji AC.
  • Wyśpij się. Będąc wypoczętym, twój mózg będzie mógł pracować na największych obrotach, a Ty pokażesz się z najlepszej strony.
  • Zadbaj o profesjonalny ubiór i zachowanie. Potraktuj to jak spotkanie biznesowe. Ubierz się elegancko i zachowuj odpowiednio podczas całej sesji.
  • Dowiedz się od rekrutera, ile będą trwały i jaki charakter mogą mieć zadania. Te podstawowe informacje pomogą Ci mentalnie przygotować się do sesji i sprawią, że trudniej będzie Cię zaskoczyć.

Pamiętaj, że stresu nie da się całkowicie wyeliminować. Żaden Kandydat nie wie, co go czeka i ta niepewność powoduje naturalny niepokój.

 

Jak si zachować na assessment center

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ASSESSMENT CENTER?

To, jak zaprezentujesz się na AC, wpłynie na Twój dalszy proces rekrutacji. Warto przedstawić się z tej najlepszej strony. Jak zachować się na sesji, aby zrobić dobre wrażenie na rekruterach?

  • Bądź sobą. Brzmi trochę za prosto, prawda? To jednak najważniejszy punkt. W sytuacjach stresowych mamy tendencje do sztucznego zachowywania się. Szczególnie gdy bardzo chcemy zrobić na kimś dobre wrażenie. Doświadczonemu Rekruterowi stosunkowo łatwo jest poznać, czy dane zachowanie jest naturalne, czy wymuszone. Jak na randce — jeżeli będziesz zbytnio się wysilał, nie wypadniesz wiarygodnie.
  • Odzywaj się, ale nie za dużo. Pamiętaj, że celem tego wszystkiego jest poznanie Ciebie. Nie przerywaj jednak każdej wypowiedzi wtrącając swoje trzy grosze. Wyjdziesz na nachalnego i nienadającego się do pracy w grupie. Staraj się również walczyć z nieśmiałością. Nie mówiąc nic, nie będziesz miał okazji do zaprezentowania siebie.
  • Skoncentruj się na zadaniach. Dokładnie czytaj polecenia, a gdy coś nie jest dla Ciebie zrozumiałe, nie bój się dopytać. Wykorzystaj dostępny czas i nie staraj się robić wszystkiego jak najszybciej. Zadbaj o to, aby zadania zostały wykonane w 100%.

 


Assessment Center to najdłuższy z etapów rekrutacji. Dzięki niemu przyszły pracodawca lepiej pozna Twoje mocne i słabe strony. Pomoże mu to twierdzić czy realnie pasujesz do stanowiska pracy, na które aplikowałeś. W związku z tym, że do sesji nie możesz się przygotować w stu procentach, zadbaj o podstawowe aspekty, które wymieniłam powyżej. Dzięki temu będziesz pewniejszy siebie i gotowy do pokazania się z najlepszej strony. Pamiętaj – prezentujesz prawdziwego siebie. Nie jesteś idealny i nie powinieneś takiego udawać. Oczaruj ich własnym urokiem. Bądź sobą.

Szukasz pracy?