Sezon wakacyjny już w pełni. Też nie możesz doczekać się swojego urlopu i odliczasz dni do wyjazdu? Tydzień/dwa bez maili, telefonów, deadline’ów. Każdy nas czeka na ten moment przez cały rok. Po takim okresie relaksu ciężko jest jednak wrócić do szarej rzeczywistości. Powrót do pracy po urlopie nie jest łatwy. Przygotowałam dla Ciebie 5 porad, które ułatwią Ci przeżycie pierwszych dni w pracy. To wcale nie musi być takie trudne!

 

UPORZĄDKUJ WSZYSTKO PRZED WYJAZDEM

Co możesz zrobić zawczasu, aby lepiej wdrożyć się w obowiązki po powrocie? Postaraj się zamknąć możliwie jak najwięcej projektów. Nie ma nic gorszego niż widmo niezakończonych zadań, które wiszą nad Tobą podczas urlopu. Ustal, kto przejmie odpowiedzialność za konkretne obowiązki na czas Twojej nieobecności. Dzięki temu po powrocie nie zastaniesz bałaganu i łatwo uzyskasz potrzebne Ci informacje.

 

DAJ SOBIE CZAS NA AKLIMATYZACJĘ

Powrót do pracy po urlopie nie jest łatwy, a taki prosto z lotniska będzie bardzo brutalny. Jeżeli możesz, nie wracaj do domu w niedzielę wieczorem, aby w poniedziałek z samego rana jechać do biura. Wybierz piątek lub sobotę. Dzięki temu będziesz mieć chwilę, aby przyzwyczaić się z powrotem do rzeczywistości. Na spokojnie wypakujesz wszystkie pamiątki, przejrzysz zdjęcia i przygotujesz mentalnie do nowych wyzwań. Jeżeli to nie od Ciebie zależy termin powrotu i musisz wracać w niedziele wieczorem, weź sobie dodatkowy dzień wolnego.

 

zacznij powoli

ZACZNIJ POWOLI

Nie rzucaj się pierwszego dnia w wir obowiązków. Liczba nieprzeczytanych maili i kolegów z pracy, którzy czegoś od Ciebie potrzebują, może przytłoczyć. I tak nie zrobisz wszystkiego na raz. Wykorzystaj pierwszy dzień na odświeżenie informacji. Dowiedz się, co działo się w firmie. Prawdopodobnie część maili piętrząca się na Twojej skrzynce nie wymaga wcale odpowiedzi. Albo są już nieaktualne, albo sprawa rozwiązała się w inny sposób. Przejrzyj i odpisz na wiadomości, które naprawdę potrzebują Twojej odpowiedzi. Twój organizm nie przestawi się ot tak. Badania pokazują, że potrzebujemy nawet dwóch tygodni, aby powrócić na dawne tory po urlopie. Jeżeli u Ciebie w pracy panują luźne relacje, przyczep sobie gdzieś kartkę „Jestem pierwszy dzień po urlopie”. Koledzy na pewno okażą Ci trochę wyrozumiałości 🙂

 

ZAPLANUJ COŚ PRZYJEMNEGO NA WIECZÓR

Fajne plany po pracy umilą Ci cały dzień. Czas spędzony w biurze zleci Ci dużo szybciej i przyjemniej, jeżeli będziesz mieć w perspektywie aktywne popołudnie. Piwo ze znajomymi? Kawa z przyjaciółką? Kino? Przecież nie widziałeś się z nimi w ostatnim czasie. Dobrze będzie się spotkać i poopowiadać wakacyjne przygody. Dzięki temu będziesz pozytywnie nastawiony przez cały dzień.

 

Stwórz sobie listę obowiązków

STWÓRZ LISTĘ OBOWIĄZKÓW

Organizacja to podstawa. Na pewno zastaniesz w pracy mnóstwo ważnych zadań „na wczoraj”. Dobrze przeanalizuj, co działo się w firmie podczas Twojej nieobecności. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na czym powinieneś się w najbliższym czasie skupić. Zrób listę zadań na ten pierwszy, najcięższy tydzień. Uszereguj je według ważności i realizuj po kolei. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim przełożonym. Dzięki takiej organizacji nie poczujesz się przytłoczony nadmiarem obowiązków.

 


Powrót do pracy po urlopie dla nikogo nie jest łatwy. Możesz jednak wykorzystać te wskazówki, aby był trochę łagodniejszy. Pamiętaj, wakacje to czas odpoczynku, a nie myślenia o pracy. Wykorzystaj go, aby jak najbardziej odpocząć i się zresetować. No i nie martw się – następne wakacje już za rok! 🙂

Szukasz pracy?