Szukając ofert pracy w internecie możesz natrafić na wiele możliwości. Portale pracy to już nie wszystko. Jeżeli jesteś obecny w sieci (szczególnie na najpopularniejszym w tych czasach profesjonalnym portalu – LinkedIn), rekruterzy sami będą kontaktować się z Tobą przedstawiając oferty. Dobrze uzupełniony profil na LinkedIn pomoże Ci takich wiadomości dostawać coraz więcej. To jednak dopiero początek. Zobacz, co możesz zrobić, aby Twoja współpraca z Rekruterem były czymś więcej niż tylko kontaktem od oferty do oferty.
Kim jest headhunter?
Zacznijmy od początku: Headhunter, kto to taki? W dosłownym tłumaczeniu to „łowca głów”. Brzmi trochę groźnie, prawda? Na szczęście tylko tak się wydaje. Dobry Headhunter to Twój przyjaciel w zawodowym świecie. Jego zadaniem jest znalezienie Talentów posiadających konkretne kompetencje pasujące do stanowiska, na które ma zlecenie.
Współpraca z rekruterem nie musi się ograniczać tylko do przedstawienia oferty i Twojej aplikacji. Headhunter może stać się Twoim zawodowym doradcą. Dobrze zna sytuację panującą na rynku, więc będzie mógł podpowiedzieć Ci jak lepiej sprzedać się potencjalnemu pracodawcy. Zasugeruje co powinieneś zmienić w CV. Będzie obecny podczas całego procesu rekrutacji, służąc na każdym kroku cennymi radami. Czy z nich skorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie.
Złote zasady współpracy z rekruterem
No dobrze. Wiesz już kim jest Headhunter i dlaczego warto z nim współpracować. Zastanówmy się więc, jak ta współpraca powinna wyglądać…
Szanuj czas
Zarówno swój, jak i rekrutera. Jeżeli umówisz się z nim na interview, wysłanie CV czy innych dokumentów, trzymaj się terminu. Chcesz przełożyć spotkanie lub rozmowę? Poinformuj o tym odpowiednio wcześniej, a nie 10 min przed. Oczywiście, że może wydarzyć się coś naprawdę niespodziewanego. Wtedy również, jak najszybciej, poinformuj o tym rekrutera i wyjaśnij co się stało. Zaprezentuj się jako profesjonalista. Jeżeli chcesz zrezygnować z procesu, również o tym powiedz. Wierz mi, nie wyrabiasz sobie dobrej opinii u rekrutera umawiając się na rozmowę, a potem nie odbierając telefonu. A świat jest mały i wieści szybko się rozchodzą.
Dbaj o komunikację
Ten punkt trochę łączy się z poprzednim. Staraj się na bieżąco odpowiadać i przekazywać potrzebne dokumenty lub informacje rekruterowi. Nawet jeżeli zaproponowana oferta Cię nie interesuje, napisz o tym. Rekruterzy zazwyczaj nie prowadzą procesu tylko na jedno stanowisko. Jeżeli napiszesz im, dlaczego nie jesteś zainteresowany, może okaże się, że rekruter przedstawi CI bardziej dopasowaną ofertę. Pamiętaj, że regularnym kontaktem budujesz relacje. Podchodź z szacunkiem i pokaż, że warto z Tobą współpracować.
Bądź otwarty
Mów od początku o tym, co podoba Ci się w ofercie. Na czym Ci najbardziej zależy. Dzięki temu Rekruterowi będzie łatwiej dopasować do Ciebie idealne stanowisko. Nie ukrywaj również, jeżeli jednocześnie bierzesz udział w innych rekrutacjach. To nic złego. Dzięki takiej informacji rekruter będzie widział, że musi mocniej nacisnąć na potencjalnego pracodawcę, żeby przyspieszyć proces rekrutacji.
Bądź szczery
Nie koloryzuj w CV ani podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw. Współpraca z rekruterem najczęściej nie kończy się na tej jednej propozycji. Chyba, że świadomie wprowadzałeś headhuntera w błąd. Wtedy, naturalnie, nie będzie chciał z Tobą dalej współpracować i na pewno wspomni o tym kolegom po fachu.
Headhunterzy coraz częściej uczestniczą w różnych rekrutacjach. Warto zadbać, aby współpraca z nimi przebiegała w przyjaznych warunkach. To zależy w dużej mierze od Ciebie. Podchodź do takiego kontaktu z myślą o przyszłości. Nawet jeżeli teraz nie jesteś zainteresowany przesłaną do Ciebie ofertą, zostaw po sobie dobre wrażenie. Wtedy możesz być pewien, że Rekruter wróci do Ciebie z bardziej dopasowaną ofertą.