Treść jest najważniejszym elementem każdego CV. Jednak to JAK piszesz może być równie ważne, jak to CO piszesz. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu życiorysu? Jak powinno wyglądać CV, które będzie przyjazne dla oka? Poniżej znajdziesz najważniejsze porady.

 

Jaka czcionka w CV

JAKA CZCIONKA W CV?

Przede wszystkim postaw na prostotę. Zapomnij o wymyślnych czcionkach. Nie sil się na zabawne motywy. Zrezygnuj również z czcionek, które imitują pismo odręczne. Wyglądają tandetnie i nie zrobią wrażenia na żadnym rekruterze. Wybierz coś z klasyki. Arial, Verdana, a może Calibri?

Nie baw się również wielkością czcionki. Nie powinna być za mała, bo ciężko się taki tekst czyta. Unikaj również za dużych. Jeżeli chcesz coś podkreślić – użyj pogrubienia. Optymalnie będzie używanie czcionki o rozmiarze między 10, a 12 pkt.

Możesz poeksperymentować z wielkością, pogrubieniem czy nawet kolorem czcionki, ale nigdy jej rodzajem! Zwróć uwagę, czy całe Twoje CV napisane jest jedną czcionką. Nie ma nic mniej profesjonalnego niż tekst posklejany z różnych źródeł, a tak właśnie to będzie wyglądać, jeżeli użyjesz więcej niż jednej czcionki.

 

UWAGA NA POLSKIE ZNAKI!

Nie każda czcionka dostępna na Twoim komputerze ma polskie znaki. Zwróć na to uwagę przy tworzeniu swojego życiorysu. Bez nich tekst nie będzie wyglądać profesjonalnie. Słowo pisane różnymi czcionkami tym bardziej!

 

jak powinno wyglądać dobre cv

A CO OPRÓCZ CZCIONKI?

Zadbaj o odpowiedni układ. Pamiętaj, że CV to nie jest Twoja pełna biografia, a raczej jej najważniejszy wycinek. Unikaj rozwlekłych paragrafów. Staraj się swoje myśli skracać do jednego zdania czy nawet krótkich punktów. Możesz podzielić CV na kolumny, ale pamiętaj, że wszystko musi być czytelne.

Czcionką za bardzo nie możesz się wyróżnić. Co więc zrobić, aby tekst był inny niż wszystkie? Masz zielone światło na:

  • Punkty
    Aby łatwiej było rekruterowi czytać Twoje CV, zapomnij o długich opisach. Zaprzyjaźnij się z krótkimi zdaniami i punktami. Dzięki temu rekruter szybciej znajdzie to, czego szuka. W jednolitym tekście łatwiej będzie przeoczyć istotne informacje.
  • Pogrubienia
    Jeżeli chcesz wyróżnić jakiś nagłówek, umiejętność, czy jakąś część tekstu – śmiało używaj pogrubień. Ale nie przesadzaj. Nie baw się w pogrubianie co drugiego słowa, trochę mija się to z celem 🙂
  • Kolory
    Ale bez przesady! Wszystko w granicach rozsądku. Jeżeli chcesz się wyróżnić, możesz uzupełnić swoje CV o stonowane kolory. Tak, aby było przyjemne dla oka. Unikaj zbyt wyrazistych, neonowych barw. Zapomnij również o jasnych. W obu przypadkach dany tekst może stać się mniej czytelny. Elegancka i spokojna kolorystyka lepiej wpłynie na odbiór Twojego CV.

 


Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać CV. Możliwości jest wiele. Pamiętaj, Twoje CV nie może być zbyt nachalne. Zadbaj o jego wygląd tak, aby nie raziło w oczy rekrutera, ale wyróżniało się spośród innych. Lepiej jest wysłać proste niż przekombinowane CV. Jeżeli więc nie masz drygu do doboru kolorów – zostań przy klasyce. „Mała czarna” zawsze będzie na czasie.

Jeżeli chcesz mieć dobre CV zwracaj uwagę na szczegóły. Gotowe CV, niezależnie w jakim programie je tworzyłeś, zapisz w PDF. Format ten może otworzyć praktycznie każdy komputer (jest najbardziej uniwersalny) i nie można go edytować. Poza tym, na każdym komputerze będzie wyglądać tak samo. Czego nie można powiedzieć o CV wysyłanych w formatach .doc. Mała rzecz, ale ucieszy rekrutera i pomoże Ci zacząć pozytywnym akcentem 🙂

Szukasz pracy?