Rozmowa kwalifikacyjna to Twój pierwszy bezpośredni kontakt z rekruterem. Możliwe, że również z Twoim przyszłym przełożonym. Trzeba się więc postarać, aby zrobić dobre wrażenie. Wiesz już jak przygotować się do rozmowy i jak się na niej zachować. Pamiętaj jednak, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Chcesz czy nie, rekruter oceni Cię w pierwszej minucie Waszego spotkania. To, jak będziesz ubrany, mocno wpłynie na tę ocenę. Zastanówmy się więc – jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

JAKI JEST IDEALNY STRÓJ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ?

Niestety, muszę Cię rozczarować już na początku. Taki strój nie istnieje. Wybór pasujących ubrań powinien zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim warto dopasować swój ubiór do trendów panujących w biurze. Jak to zrobić? Jeżeli masz znajomego, który pracuje w tej firmie – podpytaj go. Możesz również zapytać o obowiązujący dress code rekrutera lub osobę, która kontaktowała się z Tobą, aby umówić rozmowę.

Odpowiedni strój różni się również w zależności od stanowiska. Aplikując na stanowisko sprzedażowe/przedstawiciela handlowego zadbaj o formalny strój. Inaczej będzie, jeżeli aplikowałeś do pracy biurowej. Wtedy możesz sobie pozwolić na odrobinę mniej oficjalny ubiór. Zupełnie inne zasady panują przy rozmowach na stanowiska związane z kreatywnością. Tam możesz pozwolić sobie na dużo więcej swobody i „wyrażania siebie”.

Idziesz na rozmowę do korporacji, czy może to młody start-up? To również może wpłynąć na Twój strój. Idąc do korpo lepiej postawić na klasyczny, elegancki ubiór. Start-up wybaczy Ci więcej. Możesz sobie pozwolić na trochę luzu 🙂

CO MOŻNA ZAŁOŻYĆ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ?

Przejdźmy więc do twardych zasad. Co można założyć na rozmowę kwalifikacyjną? Kieruj się zasadą, że lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt niechlujnie. Przygotowałam dla Ciebie proste zestawienie. Masz z czego wybierać!

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Pamiętaj jednak – to tylko ogólne wskazówki! Jeżeli rekruter powiedział Ci, że możesz przyjść w trampkach, to śmiało je załóż.

CO LEPIEJ ZOSTAWIĆ W SZAFIE?

Niestety, zdarza nam się popełniać błędy przy doborze ubioru. Jakie są najczęstsze?

Czego nie zakładać na rozmowę kwalifikacyjną

Pamiętaj, że poprzez swój strój wyrażasz siebie i swój stosunek do danej sytuacji. Nikt nie lubi być ignorowany. Weź więc pod uwagę moje rady, gdy dzień przed rozmową będziesz planować swoje ubranie. Pokaż szacunek i zaangażowanie. W końcu zależy Ci na tej pracy, prawda? Pierwsze wrażenie, które zrobisz już w pierwszych sekundach spotkania, wpłynie na całą dalszą rozmowę. A ciężko jest je potem zmienić!

Weź pod uwagę stanowisko, na które aplikowałeś oraz charakter firmy. Jeżeli możesz, zapytaj o biurowy dress code. Pamiętaj jednak o najważniejszym – Twój strój musi być wygodny. Tylko wtedy będziesz mógł poczuć się komfortowo podczas rozmowy. Powodzenia!

Szukasz pracy?