W nowoczesnych przedsiębiorstwach umiejętności odgrywają kluczową rolę przy wyborze Kandydata.  Coraz częściej odchodzi się od sugerowania się głównie uczelnią i kierunkiem studiów. Jak to zrobić, aby nie utonąć wśród dziesiątek innych „znających Excela na poziomie zaawansowanym”? No właśnie. Kluczem do sukcesu jest nie tylko wypisanie odpowiednich umiejętności w CV. Ważny jest również sposób, w jaki je przedstawimy. Jak to zrobić?

 

KTÓRE UMIEJĘTNOŚCI WARTO UMIEŚCIĆ W CV?

Szukając pracy, często masowo wysyłamy aplikacje na bardzo różne oferty. Mając jedno „uniwersalne” CV, zawierasz w nim wszystkie posiadane umiejętności. Niezależnie od tego, czy odnoszą się one w jakikolwiek sposób do stanowiska, na które aplikujesz. Niech rekruter sobie wybiera. To podstawowy błąd, jaki możesz popełnić. Pracodawcę nie interesuje to, że masz prawo jazdy, jeżeli aplikujesz na stanowisko niewymagające podróży służbowych. Nie doceni również Twojej znajomości Photoshop’a, gdy ubiegasz się o stanowisko finansowe. Ważne jest, abyś swoje umiejętności dopasował do tego, co będzie na danym stanowisku wymagane lub mile widziane i nie dodawał nic zbędnego. Po co zamieszczać tonę niepotrzebnych informacji, które zaciemnią obraz rekruterowi i sprawią, że trudniej będzie zauważyć Twój potencjał?

 

Jak opisać umiejętności w cv

JAK OPISAĆ POSIADANE UMIEJĘTNOŚCI?

Zacznij od zastanowienia się, co na danym stanowisku będzie mile widziane. Nie musisz wymyślać. Większość wymaganych umiejętności zawarta jest w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub dane ogłoszenie nie ma wystarczająco rozbudowanej tej sekcji, poszukaj dalej. Sprawdź oferty innych firm na innych portalach na to samo stanowisko. Dzięki temu będziesz mieć przegląd przydatnych umiejętności, które możesz wpisać do CV.

Postaraj się jakoś wyróżnić. „Dobra znajomość Excela” nie mówi zbyt wiele rekruterowi i może być źle zinterpretowana. Nie pozwól, aby narodziły się takie niejasności. Podaj konkretny przykład tego, co w Excelu potrafisz (np. makra). Dzięki temu rekruter będzie wiedział, co miałeś na myśli, pisząc „dobra znajomość”. Staraj się łączyć umiejętności (szczególnie te miękkie) z konkretnymi zawodowymi sytuacjami lub obowiązkami. Jeżeli możesz, dodawaj również liczby. Wiesz jak zarządzać zespołem? Sprecyzuj jak dużym. Zarządzasz projektami? Dodaj z jakim budżetem. Dzięki temu nadasz swoim umiejętnościom większą wiarygodność.

 

czego się wystrzegać wypisując umiejętności w cv

CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ WYPISUJĄC UMIEJĘTNOŚCI W CV?

Ogranicz umiejętności miękkie. Może je wpisać każdy, a nie zawsze łatwo je zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej. Przez to często mają dużo mniejszą wartość niż konkrety.

Pamiętaj również, aby nie robić z umiejętności wypracowania. Postaraj się zamknąć w 3-4 słowach. Krótko i treściwie, aby było to przyjazne dla rekrutera. Zbyt rozwlekłe opisy mogą spowodować, że nikt ich nie przeczyta. TL;DR – „too long; didn’t read”.

Naprawdę nie musisz wypisywać wszystkiego, co umiesz. Postaraj się ograniczyć tylko do tego, co będzie miało jakąś konkretną wartość na stanowisku, na które aplikujesz.

No i najważniejsze – pisz tylko prawdę. Nie upiększaj swojego CV na siłę. Takie koloryzowanie ma krótkie nogi. Niektóre metody jak Assessment center są specjalnie zaprojektowane, aby zweryfikować wszystkie niezbędne kompetencje.

 


Umiejętności w CV są bardzo ważnym jego elementem i mogą mieć decydujący wpływ na Twój dalszy proces rekrutacji. Warto więc, aby wszystko, co tu umieścisz, było dobrze przemyślane. Uzupełnij je, stosując się do moich rad, a Twój życiorys na pewno przyciągnie oko rekrutera. Powodzenia!

Szukasz pracy?