Głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest weryfikacja tego, co przedstawiłeś w swoim CV. Podczas bezpośredniej rozmowy Rekruter ma możliwość poznania Cię i sprawdzenia, czy nadajesz się na to stanowisko. Ty natomiast masz szanse poznać realia pracy w firmie i bezpośrednio porozmawiać z przyszłym przełożonym. Aby dobrze wypaść, warto się dobrze do takiej rozmowy przygotować. Te bardziej popularne pytania możesz łatwo znaleźć w internecie. Dzięki temu będziesz czuć się dużo pewniej na samej rozmowie. Przejrzałeś już dziesiątki stron z przykładowymi pytaniami i myślisz, że nic Cię nie zaskoczy? To duży błąd. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą być różne – jedne bardziej, drugie mniej konwencjonalne. Rekruterzy mają coraz to nowe pomysły, jak poznać kandydata. Zobacz, co może Cię spotkać na rozmowie!

 

Jakie dziwne pytania usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej

JAKIE DZIWNE PYTANIA MOŻESZ USŁYSZEĆ I DLACZEGO?

 • Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego studzienki kanalizacyjne są okrągłe?
 • Rozmyślasz czasem nad nietuzinkowym zastosowaniem zwykłych biurowych sprzętów?
 • Wiesz, ile osób korzysta z Facebooka w środę o 3:30?
 • Potrafisz oszacować, ile zwierząt domowych jest w Polsce?
 • Jakim zwierzęciem chciałbyś być i dlaczego? A przyrządem kuchennym?
 • Ile balonów zmieści się w autobusie albo w Twoim mieście?
 • Jak myślisz: co by powiedział pingwin w sombrero, który właśnie wszedł do pokoju? I dlaczego właściwie do niego wszedł?
 • Jaką supermoc chciałbyś mieć?
 • Jak zlikwidowałbyś problem głodu na świecie?
 • Z jaką sławną osobą chciałbyś pójść na kolację?
 • Jak wytłumaczysz 8-letniemu dziecku czym jest baza danych?
 • Jak omówiłbyś budowę łyżki do zupy?
 • Ile ćwierćdolarówek byś potrzebował, aby osiągnąć wysokość Empire State Building?
 • Co ugotowałbyś rekruterom na kolację?
 • Jak zatytułowałbyś swoją biografię?

To tylko niewielka część pytań, które mogą Cię zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej. Niektóre z nich są bardzo dziwne, nie sądzisz? Rekruterzy prześcigają się w coraz to bardziej niecodziennych pomysłach. Co tak naprawdę mają na celu te wszystkie pytania?

Wszystkie są po to, aby lepiej poznać Twoją osobowość. Łatwo jest wpisać umiejętności w CV. Szczególnie te miękkie. Rekruter ma jednak często problem z ich weryfikacją podczas rozmowy. Jedną z metod, które mogą mu w tym pomóc, są właśnie takie niekonwencjonalne pytania. Wiele z nich sprawdza Twoją kreatywność, otwartość umysłu i nieszablonowe myślenie. Zweryfikują również Twoją pewność siebie i odporność na stres.

 

Jak odpowiadać na dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

JAK ODPOWIADAĆ NA TAKIE PYTANIA?

Pamiętaj, że wiele z tych pytań nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Zazwyczaj kryje się ona pomiędzy wierszami. Rekruter po prostu chce Cię sprawdzić. Puść wodze fantazji. Tu nie ma złych odpowiedzi. Czasami to, co Tobie wydaję się „od czapy”, może pozytywnie zaskoczyć rekrutera. Pamiętaj również, że w tych pytaniach nie zawsze chodzi o udzielenie odpowiedzi. Jeżeli czujesz, że pytanie zbyt mocno ingeruje w Twoje życie prywatne lub nie chcesz robić z siebie głupka, bo rekruter kazał Ci zaśpiewać piosenkę podczas rekrutacji na stanowisko biurowe – odmów. Powiedz uprzejmie, ale stanowczo, że nie widzisz, w jaki sposób to pytanie sprawdza Twoje kompetencje. Czasami brak odpowiedzi to najlepsza odpowiedź.

 


Do rozmowy o pracę nigdy nie przygotujesz się w stu procentach. Zawsze pojawi się coś, co Cię zaskoczy. Kluczem do sukcesu jest, abyś nie ograniczał się do prostych odpowiedzi i pozwolił sobie na użycie wyobraźni. Dziwne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, szczególnie zadane nagle, mogą Cię zbić z tropu i wprowadzić w zakłopotanie. Wiedząc jednak, co mają one na celu, łatwiej Ci będzie znaleźć na nie odpowiedź. Zaskocz rekrutera swoją pomysłowością. Powodzenia!

Szukasz pracy?