Każdy z nas musiał już w życiu dokonać pewnych wyborów. Jedne z nich były odruchowe, nad innymi trzeba było się głębiej zastanowić. Podejmowanie decyzji nie musi być trudne. Jak to zrobić skutecznie? Na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz 4 pytania, które pomogą Ci dokonać właściwych wyborów.

tomekPoznaj Tomka, który będzie nam towarzyszył we wszystkich krokach. Właśnie stoi przed podjęciem bardzo ważnej decyzji – wybiera swoją pierwszą pracę. Po wielu rozmowach rekrutacyjnych udało mu się dostać do dwóch firm. Teraz musi się na jedną zdecydować.

 

Podejmowanie decyzji nie musi wymagać wielu przemyśleń. Czasem warto zdać się na intuicję.

CZY MAM CZAS ABY SIĘ ZASTANOWIĆ?

Podstawowym aspektem jest czas. Każda decyzja jest inna. Wiele z nich możemy podjąć w mgnieniu oka – bez głębszych zastanowień. Niektóre jednak wymagają od nas dużego zaangażowania i przemyśleń. Zastanów się zatem: czy masz czas, aby się nad tym dokładnie zastanowić? A może powinieneś użyć intuicji? Czy więcej czasu sprawi, że podejmiesz lepszą decyzję?

tomekTomek na podjęcie decyzji ma 3 dni. Znalazł się w zupełnie nowej sytuacji. Dostępny czas wykorzysta więc na analizę wszystkich za i przeciw. W jego przypadku nie będzie on zmarnowany.

 

Poświęć więcej czasu na analizę decyzji, których skutki będą dla Ciebie strategicznie ważne.

NA ILE KLUCZOWA JEST DLA MNIE TA SYTUACJA?

Są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze. Kluczem do sukcesu jest umiejętne ich rozróżnienie. Pomóc w tym może zasada 80/20. Dzieli ona podejmowane przez Ciebie decyzje na dwa typy. Ułatwi Ci to koncentrację na tym, co naprawdę istotne. Jak?

80% podejmowanych przez Ciebie decyzji stanowią te, które są częścią Twojej pracy lub studiów. Nie są one na tyle znaczące, aby opłacało się inwestować w nie dużo czasu. Aby je podjąć, wystarczy wykorzystać intuicję i doświadczenie.

Pozostałe 20% stanowią decyzje strategiczne. Mają one kluczowy wpływ na Twoje życie. Musisz zatem poświęcić im czas i uwagę. Przemyśl, czy dobrze zdefiniowałeś problem i zastanów się nad możliwymi alternatywami.

Przed dokonaniem wyboru zastanów się zatem na ile istotne dla Ciebie będą jego skutki. Podpowie Ci to jaką strategię zastosować.

tomekPierwsze kroki w karierze zawodowej są dla każdego bardzo ważne. Decyzja, którą musi podjąć Tomek będzie miała bezpośredni wpływ na jego przyszłość. Tomek wie, że należy ją dobrze przemyśleć.

 

Wykorzystaj to, co dostępne. Zmniejszysz tym samym ryzyko popełnienia błędu.

CZY MAM WSZYSTKIE POTRZEBNE INFORMACJE?

Nie od dziś wiadomo, że podejmowanie decyzji – szczególnie tych dobrych – wymaga dobrych informacji. Brzmi banalnie? Może się jednak okazać kluczowe. W dzisiejszych czasach, kiedy dane otaczają nas z każdej strony, pozyskanie ich nie jest takie trudne. Przed podjęciem decyzji warto więc skorzystać z dostępnej już wiedzy. Pomoże Ci to dogłębniej poznać problem i uniknąć powielania tych samych błędów.

Przy zbieraniu informacji zwróć uwagę na dwa aspekty:
1) czy Twoje dane dotyczą tego samego problemu?
2) czy posiadasz ich odpowiednią ilość?
UWAGA! Odpowiednia ilość nie oznacza dużej ilości. Zastanów się jaka informacja jest Ci absolutnie niezbędna do podjęcia właściwej decyzji. Nie zakopuj się niepotrzebnie w zbyt wielu danych. Czasami mniej znaczy więcej.

tomekTomek chce wiedzieć coś więcej o firmach, do których aplikował. Przegląda więc strony internetowe w poszukiwaniu informacji. Znajduje nie tylko wiadomości o działalności firmy i aktualnie prowadzonych projektach. Udało mu się również dotrzeć do opinii innych pracowników. Ich komentarze bardzo pomogą mu w podjęciu decyzji.

 

: Jeżeli skutki decyzji wpłyną nie tylko na Ciebie lub po prostu potrzebujesz porady – zaangażuj w to innych.

KOGO JESZCZE POWINIENEM WZIĄĆ POD UWAGĘ?

Niektóre decyzje spokojnie możesz podejmować samodzielnie. Są jednak i takie, w które warto zaangażować więcej ludzi. To decyzja strategiczna i wiesz, że będziesz potrzebować pomocy? A może jej skutki odczują również inni? Porada kogoś doświadczonego lub zwykła rozmowa z bliskimi mogą być bardzo wartościowe. Dlaczego?

Przede wszystkim mogą wnieść odpowiednią wiedzę, która pomoże Ci podjąć decyzję. Wysłuchanie opinii innych pomoże Ci spojrzeć na problem z różnych stron i uchroni Cię przed subiektywnością. Ponadto, nowe osoby mogą wnieść nowe rozwiązania. Może nie bierzesz pod uwagę jakiś ważnych aspektów? Angażując w proces innych zmniejszysz ryzyko popełnienia błędu.

Czasem warto również zaufać profesjonalistom. Szukasz pracy, ale męczy Cię przeglądanie setek ofert? Aplikuj na go.higher.pl i daj się znaleźć wymarzonej pracy. W Higher dbamy o to, abyś otrzymał tylko dopasowane oferty.

tomekTomkowi zależy na wartościowej pracy, nie na znanej nazwie firmy. Boi się, że pominie jakiś ważny aspekt. Postanowił porozmawiać z rodzicami i przyjaciółmi, którzy już pracują. W końcu mają już za sobą taką decyzję. Każdy z nich przedstawił mu swój punkt widzenia. Pomogło to Tomkowi spojrzeć na sytuację z zupełnie innej strony.

 


Podejmowanie decyzji będzie dużą i ważną częścią Twojego życia. Jedne będą proste, inne mniej. Niektóre z nich będą miały kluczowy wpływ na Twoją przyszłość, inne nie będą tak istotne. Warto nauczyć się skutecznie rozpoznawać te ważne i nie tracić niepotrzebnie czasu na te mniej znaczące. Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie porady pomogą Ci w dokonaniu dobrych wyborów.

Pamiętaj, że podjęcie decyzji to nie koniec – to dopiero początek.

tomekA co z Tomkiem? On już wybrał. Właśnie zaczyna się jedna z najważniejszych podróży jego życia. Gdzie go zaprowadzi? Czego będzie dotyczyła jego następna decyzja?

Szukasz pracy?