Rekruter chce się z Tobą umówić na krótką rozmowę przez telefon? Zastanawiasz się, jaki jest jej cel? To coraz popularniejsza forma wstępnej selekcji Kandydatów. Czemu? Chodzi głównie o oszczędność czasu. Twoją i rekrutera. Dzięki temu na finalną rozmowę kwalifikacyjną przychodzą tylko najbardziej dopasowani Kandydaci. Jak się do niej przygotować? Wszystko, co powinieneś wiedzieć, znajdziesz w sześciu punktach poniżej.

 

CO NALEŻY ZROBIĆ PRZED I PODCZAS ROZMOWY?

Jeżeli jesteś już umówiony z rekruterem na konkretną godzinę, wykorzystaj pozostały Ci czas na przygotowanie. O co powinieneś zadbać?

 

JAKIE MIEJSCE WYBRAĆ?

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to nie zwykłe pogaduchy. W jej trakcie powinieneś mieć ciszę i spokój. Przechodzący i rozmawiający ludzie będą Cię rozpraszać i bardziej stresować. Zastanów się, gdzie możesz usiąść tak, aby nikt Ci w tym czasie nie przeszkadzał. Na przykład, jeżeli rozmowę odbierzesz w domu, poinformuj innych domowników, aby w tym czasie do Ciebie nie zaglądali i nie pytali gdzie leżą kluczyki do auta. Staraj się wybrać jak najcichsze miejsce. Pamiętaj również, aby sprawdzić zasięg! Inaczej trudno będzie Wam rozmawiać.

 

co należy przygotować przed rozmową kwalifikacyjną przez telefon

CO WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWAĆ?

Zabierz zawczasu wszystko, co będzie Ci potrzebne. Naładowany telefon? Jest! CV? Jest! Notatki z odpowiedziami na najczęstsze pytania? Są! Rekruterzy często chcą dowiedzieć się więcej o Twoich wcześniejszych stanowiskach. Możesz przygotować kluczowe obowiązki i umiejętności, aby łatwiej Ci było odpowiadać na takie pytania. Przygotuj sobie również kawałek papieru, na którym będziesz notować ważne informacje i pytania na bieżąco. Dzięki temu nic Ci nie umknie, a ewentualne wątpliwości będziesz mógł rozwiać w odpowiednim do tego momencie.

 

JAK SIĘ ZACHOWYWAĆ PODCZAS ROZMOWY?

Słuchaj uważnie i spróbuj się dopasować do stylu rozmowy rekrutera. Staraj się nie wchodzić mu w słowo. Nie rozgaduj się za bardzo na jeden temat. Mów prosto i rzeczowo. Przez telefon łatwiej o nieporozumienia. Staraj się również nie mówić za szybko – rekruter może nie nadążyć za Twoją wypowiedzią. Weź coś do notowania i zapisuj pojawiające się kwestie, o które chciałbyś dopytać.

Pierwszego wrażenia nie zrobisz tutaj swoim wyglądem czy posturą. Wykorzystaj więc najważniejsze narzędzie, jakim dysponujesz – głos. Nie spiesz się. Wymawiaj wyraźnie wszystkie głoski. Postaraj się o to, aby Twój ton był serdeczny. Uśmiechaj się i wyprostuj plecy podczas rozmowy. To pozytywnie wpłynie na jakość głosu.

 

czego się wystrzegać podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon

A CZEGO SIĘ WYSTRZEGAĆ?

Udana rozmowa kwalifikacyjna przez telefon otworzy Ci drzwi do dalszych etapów rekrutacji. Wystarczy jednak, że będziesz wystrzegać się kilku rzeczy i rozmowa na pewno pójdzie gładko.

 

MUZYKA I POCZTA GŁOSOWA

Twoi znajomi dzwoniąc do Ciebie słyszą Twoją ulubioną piosenkę? Nie każdemu musi ona jednak przypaść do gustu. Zastanów się, czy nie lepiej ją usunąć na okres szukania pracy. Rekruter zwraca uwagę na każdy szczegół i na bieżąco wyciąga wnioski. Pierwsze wrażenie bardzo trudno zmienić. Nie pozwól, żeby wyrobił sobie opinie o Tobie na podstawie jednej piosenki.

Sprawdź również nagranie na poczcie głosowej. Często nie zwracamy na to uwagi, bo nigdy sami do siebie nie dzwonimy. Może masz ustawioną wiadomość sprzed paru lat, o której zapomniałeś? Zabawne nagranie może podobać się Twoim znajomym, ale Rekruter odbierze to jako brak profesjonalizmu.

 

LUŹNA ROZMOWA NA POCZĄTEK

Wasza rozmowa zacznie się najprawdopodobniej od luźniejszych tematów. Wszystko po to, aby trochę rozluźnić atmosferę. Staraj się jednak za bardzo nie polecieć i zachować profesjonalizm podczas rozmowy. Głupie żarty łatwo można źle zinterpretować, szczególnie przez telefon.

 

nie poczuj się zbyt wygodnie

WYGODA

Wyżej wspominałam o tym, abyś zadbał o wygodne miejsce dla siebie podczas rozmowy. Nie bierz tego jednak za bardzo do serca – nie może być za wygodne 🙂 Leżenie na kanapie wpływa na Twój odbiór bardziej niż myślisz. To, że Rekruter Cię nie widzi nie oznacza, że możesz robić, co chcesz. Pozycja, w jakiej prowadzisz rozmowę, zmienia ton Twojego głosu. Zapomnij również o podjadaniu. Aż za dobrze słychać to przez słuchawkę.

 


Stresujesz się na samą myśl o rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon? Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie przygotowanie. Wtedy o wiele łatwiej zachowasz zimną krew i wszystko pójdzie po Twojej myśli. Bądź profesjonalistą. Pamiętaj, że rekruter wiele rzeczy możne wyczuć po twoim głosie. Nie musi wcale widzieć tego, co robisz. Powodzenia!

Szukasz pracy?