Udało Ci się przejść przez wszystkie etapy rekrutacji i dostać wymarzoną pracę? Gratulacje! Przed Tobą emocjonujący dzień – pierwszy dzień w pracy. To ważny moment niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz karierę zawodową, czy jesteś już doświadczonym „wyjadaczem”. W końcu pierwsze wrażenie ma bardzo silny wpływ na nasz stosunek do drugiej osoby. Powinieneś więc zadbać o dobre przygotowanie. To Twoja najlepsza okazja, aby pokazać się jako osoba, z którą warto pracować. Jak to zrobić?

 

Pierwszy dzień w pracy minie Ci bezstresowo, jeżeli odpowiednio się do niego wcześniej przygotujesz

NIE ZOSTAWIAJ WSZYSTKIEGO NA OSTATNIĄ CHWILĘ

O pewnych rzeczach pomyśl już nawet kilka dni przed. Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Od rozmowy kwalifikacyjnej do pierwszego dnia pracy często mija kilka tygodni. Przypomnij sobie przez ten czas najważniejsze informacje o firmie, kulturze organizacyjnej i klientach.

Zadbaj o odpowiedni ubiór. Jeżeli masz możliwość, zapytaj przełożonego jaki dress code panuje w firmie. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, postaw na smart casual. Lepiej jest ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt codziennie. Pamiętaj jednak, aby Twój strój był wygodny. Spędzisz w nim przecież pół dnia.

Podczas rekrutacji z Higher dostajesz wszystkie potrzebne informacje, również o tym, jak będzie wyglądać Twój pierwszy dzień w pracy. Jako firma specjalizująca się w odkrywaniu Młodych Talentów, wspieramy Cię i pomagamy na każdym etapie procesu. Zarejestruj się na go.higher.pl i skończ z niepewnością.

Zrelaksuj się i wyśpij. Nie kładź się zbyt późno. Imprezowanie zostaw sobie na jakieś inne wieczory. Lepiej będziesz się czuł i wyglądał, gdy do pracy przyjdziesz wypoczęty. Wyjdź wcześniej niż zwykle i daj sobie więcej czasu na dojazd. Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się pierwszego dnia.

Weź ze sobą coś do jedzenia. Spędzisz w pracy przynajmniej 8 godzin. Ciężko Ci będzie to przetrwać z pustym żołądkiem. Daj sobie jeden dzień na rozeznanie gdzie jest stołówka czy kawiarnia. Jeżeli Twój zespół będzie wychodzić gdzieś na obiad – dołącz do nich! To świetna okazja do zapoznania się z nimi bliżej. Na wszelki wypadek warto jednak mieć ze sobą coś na ząb.

 

Bądź sobą i korzystaj z okazji do zawierania nowych znajomości

CO ZROBIĆ, ABY DOBRZE WYPAŚĆ?

Nie jesteś pewien jak zachować się na miejscu? Przede wszystkim pamiętaj o byciu sobą. W pracy musisz czuć się swobodnie. W końcu będziesz tam spędzać dużą część swojego dnia. Udawanie kogoś innego nie sprawdzi się na dłuższą metę.

Obserwuj, notuj i ucz się. Pierwszego dnia zostaniesz zasypany nadmiarem informacji. Postaraj się przyswoić ich jak najwięcej. Jeżeli boisz się, że czegoś nie zapamiętasz – notuj. Zawsze będziesz mógł potem do tego wrócić. Nie nauczysz się jednak wszystkiego jednego dnia. Daj sobie więcej czasu na przyswojenie pewnych rzeczy. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że złapiesz wszystko w lot.

Bądź odważny! Tego dnia na pewno będziesz miał okazję poznać wielu przyszłych współpracowników. Wykorzystaj to. Twój przełożony przedstawi Cię kolegom z zespołu, ale może nie być w stanie oprowadzić Cię po całej firmie. Nie wahaj się i chwytaj okazje do zawierania nowych znajomości. Rozmawiaj. To najlepsza okazja do nawiązywania kontaktów.

 

Pierwszy dzień w pracy postaraj się spędzić z otwartym umysłem i pozytywnym nastawieniem

…A CZEGO POWINIENEŚ UNIKAĆ?

Z pewnością dostaniesz wiele pytań dotyczących Twojej poprzedniej pracy. To nie jest jednak odpowiedni dzień na przechwałki. Staraj się nie zachowywać jak alfa i omega. Nawet jeżeli jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Nie zostaniesz pozytywnie odebrany, jeżeli będziesz zbytnio skupiać się na sobie. Będzie jeszcze wiele okazji, aby podzielić się wiedzą i osiągnięciami.

Nie bój się pytać. Każda nowa osoba ma do tego prawo. To wręcz wskazane. Pokażesz, że jesteś proaktywny i na bieżąco analizujesz co się dzieje. Nowa sytuacja i otoczenie sprawiają, że w Twojej głowie może pojawić się dużo znaków zapytania. Wykorzystaj je, by zacieśnić więzi ze współpracownikami. Każdy był w Twoim położeniu i doskonale rozumie chęć rozwiania tych wszystkich wątpliwości.

Nie uprzedzaj się niepotrzebnie do nowych osób. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie może być mylne. W najbliższej przyszłości będziesz spędzać z tymi ludźmi dużo czasu. Nie warto się zrażać tak szybko. Daj im szanse. Miej otwarty umysł i pozytywne nastawienie. Nie raz się zaskoczysz.

Powstrzymaj się od plotek i krytyki. W grupach dobrze znających się pracowników często słychać komentarze na temat innych. Może Ci się wydawać, że to będzie dobry sposób wkupienia się w grono znajomych. Jest to jednak bardzo zdradliwe. Plotkowaniem kariery nie zrobisz, a łatwo możesz mieć z tego powodu nieprzyjemności.

 


Pierwszy dzień pracy to dla każdego duże przeżycie. Musimy stawić czoła zupełnie nowej sytuacji wśród nieznanych nam ludzi. Bardzo się stresujesz i boisz się, że wpłynie to na Twoje zachowanie? Pamiętaj, że to dopiero pierwszy dzień. Każdy potrzebuje trochę czasu, aby poczuć się swobodnie. Jeżeli chcesz zredukować stres wystarczy, że się odpowiednio przygotujesz i zadbasz o pozytywne nastawienie. Daj sobie chwilę na ogarnięcie wszystkiego i bądź sobą. Potraktuj ten dzień jako ekscytujące wyzwanie. Przecież to początek Twojej nowej przygody. Powodzenia!

Szukasz pracy?