Uzupełniłeś już całe CV, ale pole „Zainteresowania” cały czas jest puste? Paradoksalnie, może być to jedna z cięższych części Twojego życiorysu. Łatwo jest opisać doświadczenie, czy ukończone szkoły. W końcu liczą się tu tylko suche fakty. Nad zainteresowaniami musimy się jednak często głębiej zastanowić. „Film”, „Muzyka”, „Książki” wydają się za bardzo oklepane. Oryginalne hobby mogą Cię natomiast wyróżnić. Dlaczego?

 

DLACZEGO WARTO ZAMIEŚCIĆ ZAINTERESOWANIA W CV?

Dzięki zainteresowaniom Rekruter może Cię lepiej poznać. Twoje doświadczenie zawodowe będzie ilustrować, jakim jesteś pracownikiem. Zainteresowania natomiast pokażą Cię w bardziej codziennym, „ludzkim” wymiarze. Oryginalne hobby może również przykuć uwagę rekrutera do Twojej kandydatury. Zdarza się, że jest to pierwsza nić łącząca Cię z rekruterem i zapyta Cię o nie już na początku rozmowy kwalifikacyjnej, żeby trochę rozładować napięcie.

 

Jak opisać zainteresowania w CV

JAK JE OPISAĆ?

Wypisując zainteresowania w CV, powinieneś się dokładnie zastanowić, co lubisz robić. To nic złego, jeżeli Twoją pierwszą myślą są akurat książki. Powinieneś jednak określić dokładniej ich typ. Lubisz czytać kryminały, a może literaturę piękną? Twoje hobby musi być konkretne. Dzięki temu unikniesz nieporozumień podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Lubisz siatkówkę? Super. Wczuj się jednak w osobę, która Ciebie nie zna i właśnie to przeczytała. To bardzo ogólne pojęcie. Czy oznacza to, że kilka razy w tygodniu grasz na boisku ze znajomymi, czy może na bieżąco śledzisz mecze i wyniki Plusligi? Pisząc precyzyjnie, co masz na myśli, nie dopuścisz do sytuacji, w której rekruter zupełnie inaczej zinterpretuje Twoje zainteresowania.

 

CZY WARTO DODAWAĆ ZAINTERESOWANIA ZWIĄZANE Z PRACĄ?

Hobby bezpośrednio związane z pracą może być dla Rekrutera bardzo wartościowe. W końcu pracownik, który naprawdę lubi to, co robi, to skarb. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Nie poprzestawaj na zainteresowaniach związanych z pracą. Chyba że świadomie chcesz pokazać się jako osoba bez życia prywatnego. No i co najważniejsze – nie wpisuj tu nic na siłę. Jeżeli znasz ogólne zagadnienia związane z branżą, ale nie interesują Cię one na tyle, aby wiedzieć o nich coś więcej – pomiń je.

 

jakie aspekty pomijać wypisując zainteresowania do CV

NIEKTÓRE KWESTIE WARTO POMINĄĆ

Pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej łatwo jest zweryfikować wiele elementów zawartych w Twoim CV. Jednym z nich są Twoje zainteresowania. Rekruter często zaczyna od nich rozmowę, aby rozluźnić atmosferę. Co zrobisz, jeżeli zapyta Cię o coś, na czym zupełnie się nie znasz (a wpisałeś, aby dobrze wyglądało)? Możesz łatwo zapobiec takiej sytuacji. Nie umieszczaj w zainteresowaniach nic, co nimi faktycznie nie jest. Po co stawiać się w niekomfortowej sytuacji już na początku rozmowy?

Unikaj również zagadnień związanych z polityką, religią czy seksem. Masz tylko kilka sekund, aby zrobić dobre wrażenie swoim CV. Kontrowersyjne poglądy na pewno Ci w tym nie pomogą.

 


Zainteresowania w CV mogą odgrywać ważną rolę przy wyborze Kandydatów do następnego etapu rekrutacji. Warto poświęcić chwilę i nie wpisywać tych najbardziej oczywistych. Pamiętaj, że nie jest to pole obowiązkowe. Jeżeli więc nie wiesz co wpisać, lepiej je pomiń. To, co tu umieścisz, powinno odzwierciedlać stan faktyczny, a nie to, co Rekruter chciałby zobaczyć.

Szukasz pracy?