Dobry szef, tak jak i dobry pracownik, to skarb. W pracy spędzamy co najmniej jedną trzecią dorosłego życia i chcielibyśmy ten czas spędzić w jak najprzyjemniejszej atmosferze. Robiąc to, co lubimy, unikamy wielu źródeł stresu. Niestety, jest jeden ważny czynnik, który może popsuć nawet tę uwielbianą przez nas pracę. Nasz szef. Bycie liderem to twardy orzech do zgryzienia i nie każdy się do tego nadaje. To, na jakiego przełożonego trafisz, może znacznie wpłynąć na Twoją dalszą karierę. Będziesz się rozwijać pod okiem profesjonalisty? Czy może utkniesz w miejscu, bo Twój manager zawsze wszystko wie najlepiej i nie chce nikogo słuchać? Zobacz, jakie są cechy lidera, od którego powinieneś czym prędzej uciekać.

 

NIE WIE, CZEGO CHCE

Nie ma jasno określonej drogi do celu i ciągle zmienia zdanie. Cele osiąga raczej przypadkiem, na ślepo podążając różnymi drogami. Każdy problem to dla niego kryzys, bo nie jest na niego przygotowany. Codziennie musisz zaczynać wszystko od nowa, bo szef wymyślił jednak inne podejście. A co z tym, co wypracowałeś wczoraj? To już nieaktualne.

 

Nie uczy się na błędach

NIE UCZY SIĘ NA BŁĘDACH

Nie myli się ten, co nic nie robi. Warto jednak pamiętać o naukach z popełnianych pomyłek i błędów. Wyciąganie wniosków sprawi, że zespół się rozwija i idzie do przodu. Twój szef ciągle powtarza te same błędy? Uciekaj! W takim zespole na próżno będziesz szukać możliwości rozwoju. W najlepszym przypadku kręcisz się w kółko.

 

MÓWI JEDNO, ROBI DRUGIE

Twój szef stawia Ci za wzór standardy etyczne, których sam nie przestrzega? Hipokryzja to paskudna cecha. Prawdziwy lider nie obiecuje nic, czego nie może dotrzymać. Chyba nikt z nas nie chciałby pracować w zespole z kimś, komu nie może ufać. Podwyżka, o którą prosisz, będzie w następnym tygodniu? Nie spodziewaj się, że będzie to któryś z najbliższych…

 

DAJE SIĘ PONIEŚĆ EMOCJOM

Dobry szef trzyma nerwy na wodzy. Wiadomo, że w każdej firmie przychodzą cięższe czasy i są momenty, w których sytuacja w zespole jest napięta. Nerwy mogą puścić każdemu, jednak zbyt częste wyżywanie się na pracownikach za własne stresy i niepowodzenia (nierzadko prywatne) jest wysoce nieprofesjonalne.

 

Nie potrafi doceni pracownikw

NIE POTRAFI DOCENIĆ PRACOWNIKÓW

Mając przed sobą jasny cel, jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Pomagają w tym również mniejsze sukcesy i każdy prosty gest, którym szef Nas doceni. Miło jest usłyszeć „dobra robota”. Sytuacja jest trudniejsza, gdy nie wszystko nam wychodzi, a szef ciągle się czepia i narzeka na nas przy wszystkich. Odechciewa nam się cokolwiek robić. Wciąż słyszymy, że jest źle, za mało, nie tak. Przyczyna gorszych wyników często leży gdzieś głębiej, wystarczy dokładniej przeanalizować sytuację. Dobry szef pochwali Cię, gdy będzie dobrze i postara się pomóc, gdy coś będzie szło nie tak.

 

WSZYSTKO WIE NAJLEPIEJ

Każdy z nas zna kogoś takiego. Możesz mu tydzień tłumaczyć, dlaczego warto coś zmienić, ale on i tak wie swoje. Żaden, nawet najbardziej racjonalny argument, nie jest w stanie przekonać go do zmiany zdania. Wszystkie Wasze pomysły odrzuca bez mrugnięcia okiem. A wśród nich mogły być naprawdę fajne projekty, które popchnęłyby firmę w zupełnie nowym kierunku.

 

JEST ODPORNY NA ZMIANY

Ten punkt w dużej mierze łączy się z poprzednim. Ciężko przekonać go do jakichkolwiek zmian. Przecież coś, co funkcjonowało przez ostatnie 20 lat, może funkcjonować przez następne 30. Oczywiście, że może, ale czasy się zmieniają, a razem z nimi cały rynek. Ten, który stoi w miejscu tak naprawdę się cofa. Czy aby na pewno chcesz być w takim zespole?

 

Przypisuje sobie zasługi innych i obwinia o swoje niepowodzenia

PRZYPISUJE SOBIE ZASŁUGI INNYCH I OBWINIA ICH ZA SWOJE NIEPOWODZENIA

Wszystko, co dobre, zdarzyło się dzięki niemu. Wszelkie porażki spowodowane są przez działania innych. Taki szef wykorzystuje swoją pozycję, aby przypodobać się swoim przełożonym. To nic, że nad ostatnim raportem siedziałeś kilka dni i musiałeś zarwać nockę. On na prezentacji przedstawi to w taki sposób, że będzie wyglądać jak jego robota. A co, jak się okaże, że wprowadzone zostały błędne dane? Wtedy wszystko będzie na Ciebie.

 

JEST NIEOBIEKTYWNY

Dobry szef powinien równo traktować swoich pracowników. Niezależnie od tego z kim prywatnie umawia się na squasha. Są tacy, którym pozwala się na więcej? To wprowadza do zespołu wrogość i napiętą atmosferę. Zachowanie profesjonalizmu nie zawsze jest łatwe, ale nikt nie mówił, że szefowanie to bułka z masłem. Stając się menadżerem, traci się uprawnienia do wielu rzeczy.

 

WYMAGA RZECZY NIEMOŻLIWYCH

Notorycznie zostajecie w pracy do późnych godzin nocnych, bo projekt był na wczoraj? Dostaje Ci się za nieskończony raport, do którego nie otrzymałeś jeszcze danych? Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, jednak „asapy” nie powinny być codziennością. Dobry szef zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie czynniki zależą od Ciebie.

 


Bycie dobrym liderem nie jest łatwe. Współpraca z nieodpowiednim bywa jeszcze cięższa. To, na jaki zespół trafisz, wpływa nie tylko na Twoje życie zawodowe. Swoje stresy z pracy często przecież przynosimy do domu. Nie daj się uwięzić w toksycznym zespole. Sprawdź, czy pewne zachowania Twojego menadżera nie pokrywają się z tą listą. Widzisz dużo punktów wspólnych? Chyba czas pomyśleć o poszukaniu nowych możliwości. Zobacz, jak odpowiednio zaplanować swoją karierę zawodową, aby czerpać satysfakcję z pracy.

Szukasz pracy?