Zbliża Ci się termin oddania ważnego projektu w pracy? W przyszłym tygodniu wyjeżdżasz, ale jeszcze nie wszystko jest załatwione? A może po prostu atmosfera w pracy jest zbyt napięta? Stres, bo o nim mowa, towarzyszy nam wszystkim nawet każdego dnia. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na jego poziom. Jedne z nich obecne są w Twoim życiu na co dzień, inne to wynik nieprzewidzianych sytuacji. Niełatwo jest radzić sobie ze stresem. Poniżej znajdziesz prosty sposób, który Ci w tym pomoże.

 

Objawy stresu

JAK WPŁYWA NA NAS STRES?

Wbrew pozorom nie zawsze jest naszym wrogiem. Lekki może działać pozytywnie. Napędza nas i motywuje. Jeżeli jednak mamy z nim do czynienia zbyt często, możemy odczuć jego negatywne skutki (złe samopoczucie, osłabienie organizmu). Warto zatem nauczyć się z nim walczyć. Jak?

Pierwszym krokiem jest poznanie jego przyczyn, tzw. „stresorów”. Są to czynniki, które powodują u nas zwiększone odczucie stresu.

Dzisiejsze środowisko dostarcza nam wielu zmian i powodów do stresu, który towarzyszy nam praktycznie na co dzień. Jakie są jego główne przyczyny?

  • Presja w pracy (związana np. z nadmiarem obowiązków czy zbyt małą ilością czasu)
  • Kłopoty finansowe
  • Problemy ze zdrowiem (swoim lub bliskich)
  • Obawa o relacje z bliskimi

Aż 77% badanych potwierdziło, że odczuwa fizyczne skutki stresu (zmęczenie, bóle głowy, bezsenność)
73% odczuwa również psychologiczne skutki (złość, nadmierna nerwowość)
35% natomiast twierdzi, że nerwowa sytuacja często powoduje u nich chęć płaczu.

Nadmierny stres znacząco wpływa na nasze życie. Prywatnie – zwiększa napięcie i nieporozumienia z bliskimi nam osobami. Często zdarza się, że negatywne emocje przelewamy na innych. Niestety, zazwyczaj są to osoby nam bliskie, które do tej sytuacji się nie przyczyniły. Próbują nam jedynie pomóc dobrą radą lub rozmową. Zawodowo – powoduje spadek satysfakcji z pracy oraz problemy w relacjach z kolegami z biura. Długotrwały stres jest główną przyczyną wypalenia zawodowego.

 

Stres - jak go zwalczyć

JAK POKONAĆ STRES?

Jeżeli poszukujesz metody, która sprawi, że stres magicznie zniknie to niestety mam dla Ciebie złą wiadomość. Takie rozwiązania działają tylko krótkookresowo i zamiast rzeczywiście leczyć przyczynę tylko ją kamuflują. Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? To wynik podjęcia wielu małych kroków. Przede wszystkim należy zacząć od poznania jego przyczyn.

Zazwyczaj unikamy myślenia o tym, co nas stresuje. Schemat jest prosty:
odczuwamy dany bodziec -> czujemy się zestresowani -> staramy się jakoś przeżyć ten okres -> zapominamy o nim, aż do następnego razu kiedy musimy się z nim zmierzyć. Czyli znosimy sytuacje kiedy musimy i wypieramy jak tylko się skończy.

Warto na chwilę przysiąść i zastanowić się co sprawia, że zaczynamy się stresować. Zidentyfikuj te przyczyny, które pojawiają się w Twoim życiu najczęściej.

  • KTO zazwyczaj powoduje ten stres? (przyjaciel, kolega z pracy, rodzina)
  • JAKIE zadanie lub temat powoduje, że stajesz się nerwowy? (masz dużo takich zadań w pracy? Może to czas na zmianę? Zastanów się czy dobrze pokierowałeś swoją ścieżką kariery)
  • GDZIE zazwyczaj jesteś, gdy dopada Cię stres? (biuro szefa, czyjś dom)
  • KIEDY odczuwasz największe napięcie? (czy jest to jakaś konkretna pora dnia?)

Im więcej wiesz o tych czynnikach, tym łatwiej Ci będzie uporać się z sytuacją.

 

Przyczyny stresu

Teraz krótkie zadanie dla Ciebie:

Zastanów się kilka minut jakie sytuacje zestresowały Cię w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pomyśl o nich w szczególności pod kątem punktów, które przedstawiłam Ci powyżej.

Pamiętaj o tym, że nie możesz kontrolować tego, co mówią i robią inni. Możesz jednak kontrolować swoją reakcję. W następnej części przygotowałam dla Ciebie porady, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem.

Szukasz pracy?