Wiadomo, że w CV najważniejsza jest treść. Omówiliśmy już, co musi się znaleźć i jak powinno wyglądać CV. Dziś pora na dodatkowe informacje w CV. Często się tam pojawiają, ale czy aby na pewno powinny? Zastanawiasz się, czy podawać informacje typu data urodzenia, stan cywilny czy adres? Przygotowałam ten tekst, aby pomóc Ci podjąć odpowiednią decyzję.

 data urodzenia w cv

DATA URODZENIA W CV

W dzisiejszych czasach utarło się, że łatwiej jest znaleźć pracę osobom młodym. Dlatego wielu z nas, szczególnie starszych, nie chce ujawniać swojego wieku. Sprawa nie jest prosta, gdyż oficjalnie pracodawca nie może dyskryminować Kandydatów ze względu na wiek. W praktyce niestety często jest inaczej. Czy podać więc pracodawcy naszą datę urodzenia na tacy? Nie chcesz — nie musisz. Jeżeli jednak nie masz z tym problemu, podaj wiek. W Polsce większość CV zawiera datę urodzenia. Widząc więc życiorys bez niej, rekruter od razu nabierze podejrzeń co do Twojej aplikacji. Poza tym, w CV umieszczasz daty ukończenia szkoły czy podjęcia pierwszej pracy. Jeżeli więc pracodawca szuka kogoś starszego, a Ty studia skończyłeś w zeszłym roku, będzie wiedział, w jakim wieku mniej więcej jesteś nawet bez daty urodzenia.

 

adres w cv

ADRES W CV

Nasze dane kontaktowe to bardzo ważny element CV. Koniecznie podaj swój adres mailowy i telefon. W końcu rekruter musi mieć możliwość kontaktu z Tobą. Nawet jeżeli CV wysyłasz ze swojego maila, pamiętaj, żeby podać go również w CV. Rekruter nie odpowiada na aplikacje od razu. Zapisując Twoje CV na dysku, ciężko mu będzie później odnaleźć Twój adres e-mail.

A co z adresem zamieszkania/zameldowania? Tego nie musisz podawać w ogóle. Kiedyś był potrzebny, ale był to okres wysyłania CV zwykłą pocztą. Takie dodatkowe informacje w CV nie są teraz wymagane, więc nie musisz zajmować nimi cennego miejsca. Wykorzystaj je na inne, ważniejsze informacje.

 

stan cywilny w cv

STAN CYWILNY W CV

Podając swój stan cywilny, możesz niechcący zostać ofiarą stereotypów. Żonaty mężczyzna zostanie odebrany jako odpowiedzialny pracownik, który zostanie w pracy na długie lata. Zamężna młoda kobieta natomiast od razu utożsamiana będzie z mamą (nawet jeżeli nią nie jest, to przecież wkrótce zostanie), która zaraz odejdzie na urlop macierzyński. To bardzo krzywdzące stereotypy, które mają się nijak do rzeczywistości. Co więc zrobić, aby ich uniknąć? To proste. Nie informować o swoim stanie cywilnym ani w CV, ani na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pracodawca nie ma prawa wymagać od Ciebie takich informacji. Wielu z nich stara się je jednak wyciągnąć. Szczególnie jeżeli Kandydatką jest młoda kobieta. Niektórzy bez skrupułów bezpośrednio zapytają o tym na rozmowie kwalifikacyjnej, inni będą stosować podstępne pytania. Tak jakby fakt, czy lubisz lub nie lubisz dzieci, wpływał na to, czy w najbliższej przyszłości zostaniesz rodzicem.

Takie dodatkowe informacje w CV mogą działać na Twoją niekorzyść. Pracodawca, sugerując się tym, może wysnuć błędne wnioski. Dajemy tym również pretekst do rozmowy o naszym życiu prywatnym, która nie powinna mieć miejsca na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Linki w CV

LINKI W CV

Coraz więcej z nas posiada swoje konta na profesjonalnych portalach społecznościowych takich jak GoldenLine, czy najpopularniejszy w tym momencie LinkedIn. Rekruterzy często wykorzystują te profile, aby dotrzeć do idealnych Kandydatów. Czy warto więc taki link zamieścić również w swoim CV? Warto. Posiadając taki profil (odpowiednio uzupełniony), budujesz swój profesjonalny wizerunek. Ważne jest, abyś nie podawał linka do profilu, na którym nic nie ma. Takie działanie mija się z celem. Jeżeli masz dobrze wypełniony profil, dużą sieć kontaktów i umiejętności potwierdzone przez znajomych, będzie on idealnym uzupełnieniem Twojej kandydatury.

Tworzysz strony internetowe, bloga lub posiadasz portfolio online i aplikujesz na stanowisko z tym związane? Umieść w CV linki do swoich prac. Rekruter będzie mógł sprawdzić Twoje kompetencje w praktyce.

 


Wraz z biegiem czasu zmienia się wygląd i zawartość naszych CV. Warto więc zrezygnować z niepotrzebnych oraz zbyt prywatnych informacji na rzecz bardziej użytecznych przy ocenie Twoich kompetencji. Pamiętaj, że CV powinno zawierać wszystkie najważniejsze informacje o Tobie, jako o przyszłym pracowniku. Czy to, gdzie mieszkasz lub czy jesteś w związku małżeńskim, o tym świadczy?

Szukasz pracy?