W poprzednim artykule zastanawialiśmy się, czy warto dołączać zdjęcie do CV.  Zdecydowałeś się je dołączyć? Musisz więc wybrać najodpowiedniejsze. Dziwne zdjęcie w CV będzie bardzo widoczne i łatwo może przekreślić Twoją szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jakie zdjęcie do CV powinieneś wybrać? A czego się wystrzegać? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Odpowiednie zdjęcie do CV

JAK POWINNO WYGLĄDAĆ ZDJĘCIE DO CV?

Jest kilka kluczowych kwestii, które sprawią, że Twoje zdjęcie będzie dopasowane do firmy i stanowiska. Zacznijmy jednak od ogólnych przykazań. Zwróć uwagę, aby Twoje zdjęcie w CV było dobrej jakości i się nie rozmazywało. Jeżeli zdecydowałeś się je zamieścić to warto, żeby było na nim coś widać. Nie może być jednak zbyt duże (optymalnie do 100 kB). Nie chcesz przecież, żeby zapchało skrzynkę mailową Twojego rekrutera, prawda? Zdjęcie powinno być zrobione na jednolitym tle (najlepiej białym – jest proste i uniwersalne, nie odwraca uwagi od Ciebie). Zadbaj również o aktualność zdjęcia. Powinieneś na nim wyglądać jak Ty teraz, a nie jak Ty za starych dobrych czasów.

Pomyśl również o swoim ubraniu. Co prawda na zdjęciu nie powinno być go wiele widać (jeżeli już to tylko ramiona), ale warto zadbać o jego schludność. Wybierz zdjęcie w eleganckiej koszuli czy żakiecie. Postaw na stonowane, jednolite ubrania. Takie, w których wyglądasz profesjonalnie. Zwróć uwagę na detale. Obiektyw widzi więcej niż ludzkie oko. Szczególnie przy takich zdjęciach, gdzie niewiele się dzieje, nawet najmniejsze niedociągnięcia mogą stać się bardzo widoczne (np. delikatne zagięcie w krawacie, czy odstające pasemko włosów).

Pamiętaj, że Twoje zdjęcie musi pasować do całego CV. Zdjęcie z wakacji w CV osoby ubiegającej się o stanowisko w biurze jakoś się ze sobą nie spina.

 

Jakich zdjęć unikać w CV

JAKIEGO ZDJĘCIA W CV NIE UMIESZCZAĆ?

Dla niektórych wydaje się to oczywiste, że nie każde nasze zdjęcie pasuje do CV. W praktyce ciągle jednak można spotkać różne „kwiatki”. Na wakacjach każdy z nas czuje się swobodnie i wesoło. Pewnie dlatego zawsze wtedy najlepiej wychodzimy na zdjęciach. To nie oznacza jednak, że zdjęcie z wakacji powinniśmy wrzucać do CV, szczególnie to z plaży!

To jest Twoje CV, więc na zdjęciu też powinieneś być tylko Ty. Unikaj zdjęć, na których jesteś ze znajomymi czy rodziną. Nie wycinaj też siebie z takiego zdjęcia. Jeżeli nie jesteś dobrym grafikiem, to będzie widoczne dla każdego śmiertelnika, a w szczególności dla rekrutera.

Unikaj też zdjęć wyzywających. Żadnych „dziubków”, puszczania oczka czy głębokich dekoltów. Koszula na zdjęciu powinna być zapięta. Sexy bluzki z głębokim wycięciem zostaw sobie na imprezy.

 


Mam nadzieję, że porady, które dla Ciebie przygotowałam, pomogą Ci wybrać to idealne zdjęcie. Zawsze możesz zamieścić również zdjęcie z dowodu czy legitymacji, chociaż na tych często wychodzimy smutno. W zdjęciu do CV możemy sobie przecież pozwolić na lekki uśmiech 🙂

Nie stresuj się jednak, gdy okaże się, że nie masz odpowiedniego zdjęcia. To nie jest nieodłączny element życiorysu i nie musisz go dodawać. Czasami lepiej jest skoncentrować się na lepszym opisie własnych doświadczeń, niż dołączyć „na szybko” nieprofesjonalną fotografię.

Najważniejsze jest, abyś zdjęcie w CV traktował jako dodatek. To nie jest jego kluczowy element. Nawet najpiękniejsze zdjęcie zrobione u fotografa nie zapewni Ci pracy, gdy nie masz do niej odpowiednich kwalifikacji.

Szukasz pracy?