Zamieszczać czy nie zamieszczać? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, tworząc lub aktualizując swoje CV. Zależy nam przecież na tym, aby zostało ono zauważone i zapamiętane przez rekrutera. Co więc zrobić? Odpowiedź jest prosta, ale niestety mało konkretna – to zależy od Ciebie. Twoje CV nie musi, ale może zawierać zdjęcie. To Ty decydujesz. Poniżej przygotowałam dla Ciebie aspekty, które warto przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Dlaczego zdjęcie w cv może nas wyróżnić

CZY WARTO DOŁĄCZAĆ ZDJĘCIE DO CV?

Odpowiednie zdjęcie w CV może Ci pomóc w procesie rekrutacji. Dlaczego? Łatwiej będzie rekruterowi Cię zapamiętać. Jesteśmy wzrokowcami i opieramy nasze odczucia głównie na tym, co zobaczymy.

Przy wyborze odpowiedniego Kandydata najważniejsze są jego doświadczenie i umiejętności. Odpowiednie zdjęcie może je podkreślić. Za każdym CV stoimy przecież my – jego twórcy, chętni do pracy na danym stanowisku. Dzięki zdjęciu możemy stać się rekruterowi trochę bliżsi, co znajdzie swoje odzwierciedlenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter będzie czuł, że zna nas dłużej. W końcu widział nas już na zdjęciu. 🙂

Tu nie chodzi o to, aby wybrać najładniejszą czy najprzystojniejszego. Profesjonalnemu rekruterowi zależy na zatrudnieniu osoby najbardziej kompetentnej. Dobre zdjęcie może przykuć uwagę do Twojej Kandydatury. Jeżeli jednak nie będzie poparte odpowiednimi umiejętnościami, nic nim nie wskórasz.

 

CV bez zdjęcia

CV BEZ ZDJĘCIA

Jest też druga strona medalu. Żaden pracodawca nie ma prawa wymagać od Ciebie zdjęcia w CV. W niektórych krajach jest to nawet zabronione lub niemile widziane w obawie przed dyskryminacją ze względu na płeć, wiek czy pochodzenie. Wtedy nasze CV może być przez to dorzucone. Tak sytuacja wygląda np. w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Jeżeli więc aplikujesz na stanowisko za granicą, sprawdź dokładnie jakie zasady tam obowiązują.

W Polsce, ale nie tylko, zdjęcie w CV jest powszechnie spotykane. Ma to jednak również swoje minusy. Pamiętajmy, że rekruter jest tylko człowiekiem. Może się zdarzyć, że jego pierwsze wrażenie powstanie nie na podstawie naszych kwalifikacji, ale na podstawie zdjęcia.

Na analizie CV rekruter spędza stosunkowo mało czasu. Nie dlatego, że mu się nie chce. Po prostu wie, czego szukać. Zdjęcie może więc rozproszyć jego uwagę. W końcu jest duże, kolorowe i wybija się nad resztą dokumentu. A nie chcielibyśmy przecież, aby uwaga rekrutera została odciągnięta od tego, co najważniejsze.

 


Co więc zrobić? Jeżeli nie chcesz zamieszczać zdjęcia w CV, odpowiedź jest prosta – nie rób tego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na CV ze zdjęciem, zadbaj o profesjonalizm. Odpowiednie zdjęcie w CV może Ci pomóc, ale złym zdjęciem łatwo możesz przekreślić swoją Kandydaturę. Pamiętaj o najważniejszym – zdjęcie jest tylko dodatkiem, a nie kluczowym punktem w CV. W innych artykułach dowiesz się, jak napisać CV i jak powinno wyglądać CV. Jeżeli nie aplikujesz do agencji modelek, Twoje zdjęcie nie jest wymagane. Lepiej je sobie darować, niż na szybko wyciągać selfie z Facebook’a. Skup się na tym, co najważniejsze – treści twojego życiorysu.

Temat jest sporny. Pojawia się zarówno dużo głosów za jak i przeciw. A czy Twoje CV ma zdjęcie? Dlaczego? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Szukasz pracy?