Szukanie idealnej pracy to duże wyzwanie. W jednym z poprzednich postów pisałam już, że jeżeli chcesz znaleźć pracę, nie powinieneś ograniczać się do przeglądania i masowej aplikacji na oferty dostępne na portalach pracy. Takie portale są jednak źródłem wielu ciekawych możliwości i na pewno nie można z nich rezygnować. Niosą one ze sobą również pewne ryzyko. Jak czytać oferty pracy, aby znaleźć tą idealną i nie zostać oszukanym? Przygotowałam Ci wskazówki, które podpowiedzą, na co warto zwrócić największą uwagę.

W internecie dostępnych jest dla nas tysiące ofert pracy. Niestety, większość z nich jest nieczytelna i mało konkretna. Po przejrzeniu kilku mamy wrażenie, że „już gdzieś to widzieliśmy”. Oferty są schematyczne i wiele z nich zawiera te same, ogólnikowe frazesy. A gdzie konkrety? No właśnie. Z tymi jest ciężej. Czego szukać w ofertach, aby wynieść z nich jak najwięcej informacji?

 

Co to za firma

CO TO ZA FIRMA?

Wiadomo, że najlepiej, aby od początku jej nazwa była znana. Niestety nie zawsze tak jest. Niektóre firmy prowadzą rekrutacje ukryte (np. gdy szukają pracownika na miejsce osoby, która dopiero ma być zwolniona czy na stanowiska decyzyjne – takie oferty pracy mogą rodzić niechciane plotki, że w firmie nie dzieje się najlepiej). Inny  przypadek dotyczy firmy, które korzystają z usług agencji rekrutacyjnych. W umowach często zawarty jest zakaz informowania o nazwie pracodawcy na pierwszym etapie rekrutacji. To niestety może budzić podejrzenia. Pomimo braku nazwy oferta powinna jednak mieć pewne informacje, aby mniej więcej zidentyfikować firmę (np. przybliżona lokalizacja, branża firmy czy typy oferowanych przez nią produktów). Jeżeli zdecydujesz się zaaplikować do firmy z rekrutacji ukrytej, staraj się już na początku procesu rekrutacji dowiedzieć się co to za firma.

 

Na czym polega praca

NA CZY MIAŁABY POLEGAĆ PRACA?

Sama nazwa stanowiska zazwyczaj niewiele Ci mówi? Nie tylko Tobie. Pięcio-członowa angielska nazwa może i szumnie brzmi, ale mało komu daje obraz faktycznych obowiązków na danym stanowisku. Poza tym, nazwy te nie są w żaden sposób usystematyzowane, więc to samo stanowisko w różnych firmach może kryć za sobą różne obowiązki. Najważniejsze więc jest to, co powinno się znaleźć pod spodem – dokładny opis stanowiska. To tam znajdziesz konkretniejsze informacje dotyczące tego, jakie byłyby Twoje zadania.

 

Co muszę umieć

CO MUSZĘ UMIEĆ?

Tutaj szukaj konkretów. Widzisz oferty pracy, w których jedyne wymaganie to wysoka motywacja czy dyspozycyjność? Może i brzmi atrakcyjnie, ale nie przyniesie niczego dobrego. Poważne oferty będą zawierać dokładniejsze wymagania. Dlaczego? Bo firmom zależy na tym, aby znaleźć dopasowanego Kandydata jak najszybciej. Precyzują dokładne wymagania, aby ograniczyć spływ CV od osób, które na to stanowisko się po prostu nie nadają. Co więc myśleć o firmie, która takich wymagań nie postawiła? Nie wie kogo chce? Czy może przyjmie każdego, niezależnie od kwalifikacji? Jedno jest pewne – jeżeli firma nie ma wymagań, lepiej zachować czujność.

 

na co uważać w ofertach pracy

JAKICH OFERT PRACY SIĘ WYSTRZEGAĆ?

Poza tym, o czym wspomniałam wyżej, warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Ogłoszenie ciągłe lub regularnie pojawiają się w internecie

Mało która firma rozwija się na tyle dynamicznie, aby prowadzić stałe rekrutacje na swoje stanowiska. Niektóre firmy wykorzystują takie rekrutacje, aby zbudować sobie bazę Kandydatów, z którymi kontaktują się, gdy pojawi się wakat. Nie jest ich jednak wiele. Jeżeli widzisz takie oferty pracy, zazwyczaj oznacza to dużą rotację. Dlaczego? Powody mogą być różne, ale przeważnie chodzi o niską pensję, niestabilne warunki zatrudnienia czy nieprzyjazne środowisko pracy powodujące nadmierny stres.

Hasła typu „wysokie zarobki bez doświadczenia”

Wiem, że może to brzmieć zachęcająco dla wielu z nas, ale na tym właśnie opierają się nieuczciwi pracodawcy. Jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, zazwyczaj tak jest. Nikt nie da Ci nic za darmo. Widząc takie ogłoszenie w internecie, możesz się spodziewać, że oferowana praca nie jest legalna lub dodatkowe aspekty pojawią się dopiero po zatrudnieniu.

Wymagany skan dokumentów

Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych ludziom z niepewnego źródła. Może się później okazać, że ktoś je wykorzystał np. do wzięcia kredytu na Twoje nazwisko. Z reguły wymagane są CV i list motywacyjny i na tym pracodawca powinien poprzestać.
Są jednak branże, w których taki wymóg jest uzasadniony. Aplikując np. do personelu pokładowego linii lotniczych, możesz zostać poproszony o przesłanie skanu paszportu. Pracodawca musi zweryfikować, czy Twój dokument jest ważny oraz czy masz prawo wjazdu do wszystkich krajów.

Błędy ortograficzne i stylistyczne

To naturalne, że ogłoszenie o pracę powinno zostać sprawdzone przed wysłaniem. Żadna poważna firma nie może pozwolić sobie na proste błędy, bo świadczy to o jej profesjonalizmie. Zastanów się 3 razy nad aplikacją, gdy widzisz ogłoszenie z literówkami czy niepoprawną ortografią.

Możliwość kontaktu

Widzisz oferty pracy danych kontaktowych? Podany mail założony jest na darmowej poczcie? Tu powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. W dzisiejszych czasach prawie każda (nawet najmniejsza) firma posiada maila z własną domeną, który wygląda dużo bardziej profesjonalnie. Jeżeli widzisz, że czegoś brakuje – nie ryzykuj. Jest mała szansa, że oferta została przygotowana przez rzetelną firmę.
Sprawa ma się inaczej na dużych portalach pracy, gdzie aplikacja wymaga jedynie wciśnięcia „aplikuj”. Tam jednak firma musi zapłacić za umieszczenie ogłoszenia oraz jest weryfikowana przez pracowników portalu.


Znalezienie idealnej pracy to duże wyzwanie. Nie jest to jednak niemożliwe. Wystarczy jedynie zachować zdrowy rozsądek. Zwróć uwagę, gdzie umieszczone jest ogłoszenie i czy jest to wiarygodne źródło. Zobacz, czy wymagania zostały jasno określone oraz jakie obowiązki czekają Cię na tym stanowisku. Sprawdź, czy firma określiła korzyści z pracy u nich. Jeżeli oferta zawiera te wszystkie aspekty, wtedy możesz spokojnie aplikować. Powodzenia!

Poszukując pracy z Higher masz pewność, że oferty pracy będą sprawdzone i dopasowane do Twoich wymagań. Tłumaczymy je na zrozumiały język, dzięki czemu od razu wiesz, jakie są wymagania i obowiązki na danym stanowisku.

Wystarczy jedynie, że założysz darmowe konto na go.higher.pl i prześlesz swoje CV. Pozwól nam znaleźć Ci dopasowaną pracę. 🙂

Szukasz pracy?