Wiesz już, jakie najdziwniejsze pytania możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Dziś zajmiemy się czymś bardziej przyziemnym. Są również pytania, które niemal na pewno rekruter zada Ci podczas interview. Możesz się na nie gruntownie przygotować, aby chociaż one Cię nie zaskoczyły. Jakie są najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

DLACZEGO JESTEŚ IDEALNYM KANDYDATEM NA TO STANOWISKO?

To pytanie tak wyświechtane, że chyba każdy z nas słyszał je przynajmniej raz. Co powinieneś na nie odpowiedzieć? Przede wszystkim przeanalizuj wcześniej stanowisko, o które się ubiegasz w odniesieniu do swoich kompetencji. Zastanów się, które z nich sprawią, że wyróżnisz się na tle innych Kandydatów. Przemyśl, jakie dokonania zawodowe potwierdzą te umiejętności.

To nie jest moment na skromność. Pochwal się swoimi umiejętnościami i osiągnięciami, które będą stanowiły rzeczywistą wartość na stanowisku, na które aplikujesz.

 

Jakie są Twoje mocne i słabe strony

JAKIE SĄ TWOJE MOCNE I SŁABE STRONY?

To pytanie ma na celu sprawdzić świadomość Twoich cech charakteru. Czy wiesz, jakie są Twoje atuty? A jakie są Twoje wady? Jeżeli się nad tym nigdy głębiej nie zastanawiałeś, to warto, abyś przemyślał te kwestie przed rozmową. Tylko nie rzucaj tekstem, że jesteś pracoholikiem, czy perfekcjonistą. Chyba że chcesz utonąć wśród setek innych, którzy powiedzieli to samo.

W przypadku pytania o wady ważne jest, abyś pokazał je jako cechy, nad którymi pracujesz. Pokaż, że jesteś ich świadomy i starasz się z nimi walczyć. Na pewno zaintrygujesz tym rekrutera. Nikt przecież nie jest doskonały.

 

DLACZEGO WYBRAŁEŚ NASZĄ FIRMĘ?

No właśnie. Powodów zmiany miejsca pracy jest tyle, co Kandydatów. Na każdego z nas działa inny bodziec. Ta firma oferuje lepszy rozwój? Bardziej odpowiadają Ci obowiązki? Zauroczyła Cię atmosfera w pracy? Najlepiej, abyś szczerze odpowiedział, dlaczego aplikowałeś. No chyba, że wysyłałeś CV masowo na różne stanowiska. Nie jest to zbyt skuteczna forma rekrutacji. Jeżeli jednak już to zrobiłeś, to warto, abyś przyjrzał się bliżej firmie przed rozmową. Dzięki temu łatwiej Ci będzie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Jakie jest Twoje największe osiągnięcie

JAKIE JEST TWOJE NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIE?

Z natury nie lubimy się chwalić. Szczególnie introwertycy wolą nie opowiadać za dużo na swój temat. W tym wypadku jednak powinniśmy zrobić wyjątek i nauczyć mówić o swoich osiągnięciach. To stawia nas w oczach rekrutera jako świadomych i profesjonalnych kandydatów. Przecież pracodawca szuka osób, które dążą do sukcesów. Koniecznie wcześniej przygotuj się do tego pytania. Pomyśl — z jakiego osiągnięcia jesteś naprawdę dumny? Najlepiej by było, aby w jakiś sposób odnosiło się do stanowiska, na które aplikujesz. Pamiętaj, że przedstawianie faktów to nie czcze przechwałki. Przynajmniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej 🙂

 

GDZIE WIDZISZ SIEBIE ZA 5 LAT?

To pytanie dobrze sprawdza Twoje plany na przyszłość. Zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Rekruter chce się dowiedzieć, czy wiążesz swoją przyszłość z firmą, do której aplikujesz czy może to tylko następna chwilowa przygoda. Nad tym warto się zastanowić nie tylko w kontekście rozmowy rekrutacyjnej. Jasno wytyczona ścieżka zawodowa ułatwi Ci profesjonalny rozwój. Zastanów się, co chcesz osiągnąć i jak to zrobić. To znacznie ułatwi Ci dążenie do celu.

 

Dlaczego chcesz zmienić prace

DLACZEGO CHCESZ ZMIENIĆ PRACĘ?

W tym pytaniu musisz skupić się na możliwościach, jakie daje Ci przejście do innej firmy. Nawet jeżeli głównym powodem jest zła atmosfera w pracy, czepialski szef, czy cokolwiek negatywnego – lepiej o tym nie wspominać. Zastanów się, co motywuje Cię do zmiany stanowiska. Czy jakiś specjalny aspekt w ofercie Cię urzekł? A może poprzednia praca minęła się z Twoim wyobrażeniem i szukasz czegoś innego?

 

CO MOTYWUJE CIĘ DO PRACY?

Zmotywowany i zadowolony ze swojej pracy pracownik to skarb. A takich szukają właśnie pracodawcy. Pokaż, że chcesz się rozwijać, lubisz wyzwania i będziesz dla pracodawcy najlepszą inwestycją. Każdy pracodawca szuka pracownika, który dąży do sukcesów i potrafi się z nich cieszyć. Zastanów się, co jest dla Ciebie nagrodą. Zadowolenie klienta? A może wspólny sukces zespołu?

 


Pytania na rozmowie przybierają najróżniejsze formy. Warto spojrzeć na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli się z nimi zapoznasz i przemyślisz wcześniej swoje odpowiedzi, na rozmowie będziesz czuć się swobodniej i pewniej. Dzięki temu po prostu wypadniesz lepiej. Nie pozwól, aby banalne pytania Cię zaskoczyły. Zwiększ swoje szanse nad Kandydatami, którzy nawet nie pomyślą o podstawowym przygotowaniu w tym obszarze.

Szukasz pracy?