Wiesz już, jakie oczekiwania ma spełnić Twoja pierwsza praca? Zastanawiasz się, która branża i jakie stanowisko najlepiej spełnią Twoje oczekiwania? Zanim zaczniesz tworzyć listę top 5 firm, do których zaaplikujesz, zadaj sobie jedno z ważniejszych pytań na start – korporacja czy startup?

 

Dzień w korporacji

WITAJ W WIELKIM ŚWIECIE

8:15 wsiadasz do metra. 8:32 jesteś na miejscu. Wysiadasz i kierujesz się w stronę biura. 8:42 odbijasz kartę, idziesz do windy, jedziesz na 7 piętro. 3 minuty później odstawiasz torbę z laptopem przy biurku, idziesz po kawę.

Wracasz z nią na swoje miejsce pracy, mijając znajomych, którzy za chwilę zrobią dokładnie to samo co Ty. Spoglądasz za okno – panorama na pół Warszawy. Bierzesz pierwszy łyk latte i zaczynasz jazdę!

 

MASZ TO JAK W BANKU

Korporacja to synonim szeroko pojętej stabilności. Coraz częściej Pracodawcy stawiają na Młode Talenty, myśląc o nich w perspektywie wieloletniej współpracy.

Mają do dyspozycji narzędzia, które kuszą. Obok stabilnych wynagrodzeń i premii świątecznych dostajesz pakiet socjalny składający się opieki medycznej, karty sportowej, dofinansowania urlopu czy biletów do kina. Same benefity pozafinansowe to kilka stów do przodu!

Masz też pewność, że konkretnego dnia miesiąca sprawdzisz stan konta i znajdziesz tam wypłatę. Możesz spokojnie kalkulować swoje wydatki.

 

Pierwsza praca to duże wyzwania

DOŚWIADCZENIE – NAJCENNIEJSZA WALUTA

Najprawdopodobniej zaczniesz od praktyk. Będziesz najmłodszy w zespole nie tylko stażem, ale i wiekiem. Przestraszony? Nawet nie wiesz, w jak komfortowej sytuacji się znajdujesz. Masz wokół siebie mocnych pracowników i kadrę menedżerską z kilkunastoletnim doświadczeniem. Od kogo masz się uczyć jak nie od nich?

Nie bój się zadawać pytań. Dobry manager na nie czeka! Wie, że proste wskazówki doprowadzą Cię szybciej do osiągnięcia celu.

 

CZELENDŻUJ SIĘ

Korporacja to duże projekty i jeszcze większe budżety. Niezły przeskok dla osoby, która takie sumy widziała tylko w arkuszu kalkulacyjnym podczas zajęć z finansów. Nauczysz się odpowiedzialności za każdy podjęty krok i każdą wydaną złotówkę. Zdasz sobie sprawę, że za decyzją stoi szereg czynników, które musisz wziąć pod uwagę.  Jeśli nie umiesz uargumentować swojego kroku, być może nie powinieneś go stawiać. Tu nie ma miejsca na „może się uda”.

 

Work-life Balance. Czy to w ogóle możliwe?

ISTNIEJE ŻYCIE POZA PRACĄ?

Są ludzie, którzy pracują grubo ponad normę i tacy, którzy punkt 17:00 wyłączają komputer. To od Ciebie zależy, jak bardzo chcesz się zaangażować w pracę. Wszystko w życiu jest kwestią podjęcia decyzji. Stereotypy o nadgodzinach mają w sobie nutę prawdy, ale nie każda korporacja ma w swoim standardzie 15- godzinny tryb pracy.

 

A MOŻE STARTUP?

Otwierasz drzwi do biura (o ile macie biuro, większość startupów przez pierwsze miesiące powstaje w garażach) i na 40m2 dostrzegasz 5 biurek, 12 krzeseł, sterty książek, notatek, flipchart. Ktoś rozmawia przez telefon z klientem, druga osoba odpisuje na maila, trzecia właśnie grzebie w kodzie.

Znacie się bardzo dobrze. Większość zespołu to Twoi koledzy ze studiów. Średnia wieku mniej więcej 25 lat. Chcecie zawojować świat, choć długa droga przed Wami.

 

W startupie liczy się zespół

KIM JESTEŚ? JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!

Rzeczywistość czasami bywa trochę bolesna. To, że wczoraj wypracowaliście świetny pomysł, nie oznacza, że dziś dalej jest aktualny.  Wiesz, że musisz powalczyć dalej, by wreszcie się udało. Obudzisz w sobie pokłady determinacji, o jakich nie miałeś pojęcia.

Gdy zobaczysz mały sukces, będziesz chciał jeszcze mocniej pracować, by go powtórzyć w zdwojonym rozmiarze. A najważniejsze jest to, że to Wasz sukces. Ty i Twój zespół to zrobiliście! Czym byłaby praca bez codziennych wyzwań?

 

BĄDŹ GOTOWY NA CODZIENNE ZMIANY

W startupie liczy się elastyczność. Na pewno słyszałeś, gdy CEO sam obsługuje klientów, jest  księgowym z doskoku i chwilami odpowiada za marketing. Na początku startupy mają ograniczone możliwości, a uzupełnianie się kompetencjami jest na wagę złota.

Nic tak nie pozwala poznać biznesu z każdej strony, jak wykonywanie zadań w różnych obszarach! Po kilku miesiącach sam się zaskoczysz, iloma nowymi kompetencjami żonglujesz.

 

Ważnym aspektem pracy w startupie jest elastyczność

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Masz dużą elastyczność co do tego jak, gdzie i kiedy chcesz pracować. Z jednej strony praca zdalna to wygodne rozwiązanie, z drugiej wyzwanie nawet dla najlepiej zorganizowanych. Wyobrażasz sobie, jak próbujesz się skupić nad mailem siedząc na plaży w Sopocie? Albo bardziej przyziemnie – jesteś na tyle konsekwentny, by mając godzinne okienko między zajęciami odpalić komputer i popracować nad projektem?

 

YOU PLAY IN TEAM

Osoby pracujące w startupie mają do siebie ogromne zaufanie. Nie ma podkładania nóg, złego życzenia, chorej konkurencji. Wszyscy pracujecie na jeden wynik i od tego, jak działa wasz mały (szczególnie na starcie) zespół, zależy ostateczny sukces biznesu.

Często razem podróżujecie, zostajecie wieczorami w biurze, spotykacie się w weekendy.  Każdego dnia stajecie się jeszcze bardziej zgrani i gotowi stawić czoła wyzwaniom, których nigdy nie brakuje. Jesteście teamem w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Pierwsza praca to ważny krok. Pamiętaj - nie ma złych decyzji

CZAS DECYZJI

Jeśli zastanawiasz się gdzie iść – to normalne. Zdziwiłabym się, gdybyś miał pewność, nie próbując żadnej z opcji.

Dziś wiem, że w moim przypadku przygoda w korporacji była najlepszą rzeczą, jaka przytrafiła mi się na początku drogi zawodowej. Nie wiem, czy dorosłabym do robienia startupu, gdyby nie doświadczenie w ogromnej firmie. Skakanie na głęboką wodę jest fajne, jednak dobrze jest najpierw nauczyć się pływać.

Nadal nie jesteś pewny, w jakiej firmie się lepiej odnajdziesz? W Higher dobieramy oferty odpowiadające Twoim kompetencjom i oczekiwaniom. Zarejestruj się na go.higher.pl i daj się znaleźć wymarzonej pracy.

Bez względu na to, gdzie weźmiesz pierwszą lekcję, pamiętaj, że nie ma złych decyzji. Wszystkie uczą i ostatecznie prowadzą w odpowiednie miejsce i we właściwą stronę. Działaj!

Szukasz pracy?