Praca zdalna, czy inaczej „home office” jest coraz popularniejsza w naszych czasach. Pędzący rozwój technologii sprawił, że wiele naszych obowiązków zawodowych możemy realizować nie wychodząc z domu. Taka możliwość brzmi bardzo atrakcyjnie dla wielu z nas. W końcu nie musisz poświęcać czasem nawet kilku godzin dziennie na dojazd. Wyobraź sobie, że w kapciach z kubkiem ulubionej kawy rozsiadasz się wygodnie i zaczynasz pracować 15 minut po obudzeniu. No właśnie. Czy jest to rozwiązanie idealne dla każdego? Przekonajcie się sami.

 

historia pracy zdalnej

PRACA ZDALNA NIE JEST WYTWOREM NASZYCH CZASÓW

Może Cię to zdziwić, ale jej historia jest znacznie dłuższa. Powstała już w latach siedemdziesiątych XX. wieku w USA. Powód był prosty – kryzys paliwowy. Pracownicy nie mieli jak dojeżdżać do pracy, więc większość zadań robili w domach. Nie wyglądało to, co prawda tak, jak teraz. Wtedy Internet był jeszcze w powijakach.

Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Praca zdalna nie jest koniecznością, lecz jedną z dostępnych opcji. Według badań, w Polsce zdalnie pracuje tylko 6% pracowników. W Danii lub Szwecji ten wskaźnik przekroczył już 15%. Wiele przedsiębiorstw deklaruje jednak, że planuje wprowadzić w swoich firmach możliwość takiej pracy (na ten moment tylko 10% oferuje taką możliwość). Jak każda praca, również praca w domu, stawia wiele wyzwań. Ma jednak także swoje pozytywy. Jak to wygląda w praktyce?

 

work-life balance

WORK-LIFE BALANCE

Jednym z największych wyzwań, jakie może stawiać praca z domu jest brak jasnych granic pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Jeżeli nie mamy oddzielnego pokoju, w którym urządziliśmy sobie biuro, bardzo ciężko jest te granice sobie postawić. Może się okazać, że obudzimy się po kilku miesiącach zdając sobie sprawę z tego, że ciągle siedzimy w pracy. Nawet w weekendy.

 

praca zdalna może ograniczać kontakty

RELACJE W PRACY

Spędzając czas w biurze mamy bezpośredni kontakt z innymi współpracownikami. Możemy zamienić z Nimi kilka słów na korytarzu, czy w kuchni podczas lunchu. Dzięki temu budujemy bliskie relacje, czasem nawet przyjaźnie na całe życie. Przez Internet takich relacji nie jesteśmy w stanie zbudować. Jeżeli nie pojawiamy się w biurze na co dzień możemy zacząć czuć się wyobcowani i odcięci od reszty zespołu.

 

produktywność

ORGANIZACJA PRACY

To kwestia bardzo indywidualna i mocno wiąże się z punktem o zacieraniu granic. Gdy jesteśmy w biurze łatwiej nam zaplanować sobie dzień i zrealizować wszystkie zadania. Nie mamy tylu rzeczy, które mogą nas rozproszyć. Potrzeba bardzo silnej motywacji i skupienia, żeby w domu nasz dzień wyglądał tak samo jak w pracy. Łatwo Cię rozproszyć? Praca z domu może okazać się dla Ciebie bardzo dużym wyzwaniem.

 

korki do pracy

KONIEC DOJAZDÓW

Praca zdalna to również dodatkowe możliwości. Rano pokonujemy wiele kilometrów, żeby znaleźć się w biurze. Pracując zdalnie nie ma tego problemu. Czas, który normalnie odszedłby na dojazdy możemy wykorzystać w innych celach. Dodatkowym plusem są zmniejszone  wydatki na paliwo czy kartę miejską.

Pójdźmy jednak jeszcze dalej. Nie chodzi tylko o dojazdy. Praca zdalna umożliwia nam współpracę z firmami z innych krajów czy nawet kontynentów. Nie musisz ograniczać się wyłącznie do polskich pracodawców.  Dzięki temu masz znacznie szerszy wachlarz możliwości!

 

dopasowanie do potrzeb

DOPASOWANE WARUNKI PRACY

Pisałam wcześniej, że dla wielu z nas praca w domu może wiązać się ze spadkiem produktywności. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Na wielu z nas zadziała to odwrotnie. Nie każdy lubi pracę w openspace, gdzie dookoła siedzi kilkadziesiąt osób. Ciężej nam się wtedy skupić. W domu mamy większe możliwości dopasowania warunków do naszych potrzeb. Chcesz pracować w dresie z łóżka? Lubisz pracować przy ulubionej muzyce? Tylko Ty decydujesz jak będzie wyglądać Twoje środowisko pracy.

 

możesz dopasować pracę do swoich potrzeb

WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI

Weźmy tu pod uwagę freelancerów, którzy mają zlecenia z kilku różnych firm. Pracując zdalnie ułatwiają sobie dzień. Nie muszą dzięki temu jeździć pomiędzy biurami. Wystarczy, że odpowiednio zaplanują sobie obowiązki.

To również idealna możliwość dla osób, które nie są w stanie poświęcić się pracy w 100%. Korzystać z tego mogą młode mamy, które nie mogą zostawić dziecka na kilka godzin, by wyjść do biura. Nie chcą jednak całkowicie rezygnować z pracy. Zamiast tego, w wolnych chwilach pomiędzy innymi obowiązkami, pracują nad projektami w domu.

 


Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. W dużych firmach powoli staje się to standardem. Szczególnie ze względu na konieczność dopasowania się do pokolenia Y, które bardzo cenią sobie taką pracę. Nie warto jednak podążać ślepo za trendami. Skonfrontuj przedstawione przeze mnie aspekty z własnymi zachowaniami i zastanów się jaka opcja będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.

Szukasz pracy?