Myślisz, że nie ma nic lepszego niż praca z łóżka w dresie? Zazdrościsz znajomym, którzy pracują zdalnie? Praca w domu stawia przed nami wiele pułapek. Jak je ominąć i nie dopuścić do „zlania się” życia zawodowego z prywatnym?

Wspominałam już o najważniejszych wyzwaniach, które stawia przed sobą praca zdalna. Dziś pokażę Ci jak sobie z nimi radzić.

 

organizacja pracy

ORGANIZACJA PRACY

Nawet nie wiesz, jak wiele jest rzeczy w domu, które należałoby zrobić. Będąc 8 godzin w biurze, nie myślisz o sprzątaniu, zmywaniu czy nowym kolorze ścian do salonu. Praca zdalna wymaga bardzo dużej samodyscypliny. Jeżeli łatwo jest Cię rozproszyć, taka forma pracy może okazać się dla Ciebie bardzo ciężka. Co więc zrobić, aby nie ulec tym wszystkim dopominającym się o twoją uwagę obowiązkom?

Podstawą jest lista zadań. Jeżeli zaplanujesz sobie konkretne rzeczy, które musisz dziś zrobić, będziesz bardziej skupiony na tym, aby te zadania „odhaczyć”. Zacznij od tego, co najważniejsze. Zazwyczaj mamy tendencję do przekładania największych projektów na później, bo przecież rano jest za wcześnie. To niestety zwiększa nasz stres w trakcie dnia. Duże zadanie ciągle kołacze się w Naszej głowie i nie daje spokoju. Jeżeli masz ważny projekt do zrobienia, nie uciekaj przed nim. Na maile odpiszesz po południu – to nie wymaga takiego skupienia.

Jeżeli nie jesteś sam w domu, poinformuj innych domowników, że teraz pracujesz. Rodzina, czy współlokatorzy mogą czasami nieświadomie Cię zaczepiać, bo przecież jesteś w domu. Najlepiej będzie, gdy poprosisz ich, aby zachowywali się tak, jakbyś wyszedł do pracy. Wtedy nikt Cię nie będzie rozpraszał i szybciej zrobisz to, co sobie zaplanowałeś.

 

work-life balance

WORK – LIFE BALANCE

Dla wielu z naszych znajomych czy rodziny fakt, że pracujemy w domu oznacza, że mamy również czas na wszystko inne niezwiązane z pracą. A tak niestety nie jest. Pracując w domu, jesteśmy bardziej skłonni do zostawiania rzeczy na później. Przecież wieczorem będzie kolejka w sklepie, to może teraz pójdę po zakupy? Takie przekładanie zazwyczaj nie wychodzi. Często zostawiasz sobie coś „na wieczór”? Zazwyczaj oznacza to, że dziś już tego nie ruszysz. Nie oszukuj się.

Najlepiej ustalić sobie sztywne „biurowe godziny” i twardo się ich trzymać. Jeżeli zadecydowałeś, że pracujesz 9-17, to nie odkładaj swoich obowiązków zawodowych na późny wieczór.

Ubiór to też dosyć istotna kwestia. Wszystkim się wydaje, że praca w domu jest równoznaczna z pracą w piżamie. Nie sprzyja to jednak produktywności ani stawiania granic pomiędzy pracą a domem. Nie musisz od razu zakładać garnituru czy garsonki. Wystarczą wygodne dżinsy i koszulka. Od razu poczujesz się bardziej ogarnięty i chętny do pracy 🙂

Pracując w biurze łatwiej jest nam się „odciąć” od pracy po prostu z niej wychodząc. W domu nie mamy takiego komfortu. Co więc zrobić, aby nie pomieszać życia zawodowego z prywatnym?

Jeżeli masz dodatkowy pokój, zaadaptuj go sobie na biuro. Jasno oddziel strefę pracy od strefy odpoczynku. Jeżeli nie masz takiej możliwości – zaaranżuj sobie przestrzeń wokół siebie. Usiądź grzecznie przy biurku i nie lataj z laptopem po całym mieszkaniu. Staraj się przestrzegać godzin pracy, które sobie założyłeś, a później wyłącz komputer i się odetnij. Poczytaj, obejrzyj coś, czy pojedź do sklepu po nową farbę do salonu (ale to tylko po pracy!).

 

Kontakty z innymi

KONTAKTY MIĘDZYLUDZKIE

Poczucie braku kontaktu ze współpracownikami to również duże zagrożenie pracy zdalnej. Jeżeli jako jeden z nielicznych nie przychodzisz stale do biura, może się okazać, że reszta zespołu zżyje się mocno ze sobą, a Ty poczujesz się wykluczony. Na szczęście dzisiejsza technologia dostarcza nam dużo możliwości. Jeżeli nie musisz, nie ograniczaj się do maili. Komunikuj się z innymi poprzez komunikatory czy Skype. Jeżeli masz taką możliwość, przyjeżdżaj do biura raz na jakiś czas. To również wzmocni Twoje relacje z innymi członkami zespołu.

No i przede wszystkim korzystaj z pomocy swoich kolegów i managera. Jeżeli utknąłeś w martwym punkcie, poproś o rozmowę. Możliwość spojrzenia na swój problem z innego punktu widzenia często wystarcza, żeby sobie z nim poradzić. Pamiętaj – to, że nie pracujesz z nimi w biurze nie oznacza, że pracujesz całkiem sam. Twój zespół może i jest trochę dalej, ale na pewno zawsze będzie chętny do pomocy.

 


Jak widać, praca w domu wcale nie jest taka idealna i na pewno nie jest dla każdego. Jeżeli jednak chcesz lub musisz pracować w domu, powyższe rady Ci w tym pomogą. To, jak będziesz wykorzystywać swój czas, zależy tylko od Ciebie. Warto zadbać o jego dobre zaplanowanie. Inaczej za kilka miesięcy okaże się, że jesteś w pracy 24/7. Dobra organizacja i odpowiednie zasady pomogą Ci zdziałać cuda!

Szukasz pracy?