Piszesz pierwsze CV i nie wiesz co dokładnie w nim zawrzeć? Nie mając jeszcze doświadczenia ciężko stworzyć CV. Nie jest to jednak niemożliwe. W końcu pracodawcy również kiedyś zaczynali i rozumieją Twoją chęć rozwoju zawodowego. Przygotowałam dla Ciebie 5 porad, które pomogą Ci napisać skuteczne CV bez doświadczenia. Do dzieła!

 

POKAŻ GDZIE I CO STUDIUJESZ

Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia, najważniejsze czym możesz się pochwalić to wykształcenie. Nawet jeżeli nie skończyłeś jeszcze studiów, warto zapisać co i gdzie studiujesz. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział jakiej wiedzy i umiejętności może się od Ciebie spodziewać. Jeżeli masz ukończone jakieś kursy lub warsztaty, również się nimi pochwal. Rekruter na pewno doceni, to, że rozwijałeś swoje kompetencje innymi sposobami, nie tylko na wykładach.

 

Wyeksponuj działalność dodatkową

WYPISZ DZIAŁALNOŚĆ DODATKOWĄ

To może bardzo poprawić Twój wizerunek w oczach rekrutera. Doceni, że robisz coś poza studiowaniem. Pokazuje to Ciebie w zupełnie innym świetle – jako osobę proaktywną, która lubi nowe wyzwania i aktywności. A to przecież cechy poszukiwane u większości Kandydatów. Działasz w kołach naukowych lub organizacjach? A może jesteś wolontariuszem w fundacji lub organizacji pozarządowej? Twoje CV to idealne miejsce, aby przedstawić takie aktywności, szczególnie jeżeli nie możesz pochwalić się jeszcze bogatym doświadczeniem.

 

WSPOMNIJ O SWOICH PLANACH ZAWODOWYCH

W CV osoby doświadczonej byłoby to podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i ścieżki zawodowej. Ty możesz to miejsce wykorzystać w trochę inny sposób. Jak? Przedstaw tu swój plan na przyszłość. Jeżeli wiesz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, jakie branże i stanowiska Cię interesują – właśnie tu powinieneś o tym wspomnieć. Rekruter będzie mógł poznać Cię z bardziej profesjonalnej strony i zweryfikować Twoje cele z możliwościami rozwoju w danej firmie.

 

Pochwal się oryginalnymi zainteresowaniami

NAPISZ CO UMIESZ I CO CIĘ INTERESUJE

Umiejętności w CV są bardzo ważną kwestią nie tylko, gdy nie masz doświadczenia. W końcu to od nich często zależy, czy zostaniesz zakwalifikowany do następnego etapu rekrutacji. Warto tworzyć tę sekcję na podstawie konkretnej oferty pracy. Przyjrzyj się wymaganiom na dane stanowisko i w oparciu o nie wypisz swoje umiejętności (tylko bez kombinowania – nie wpisuj tu kompetencji, których nie posiadasz). Dzięki temu nie pominiesz niczego ważnego. Studia często kojarzone są wyłącznie z wiedzą teoretyczną. Daj temu kontrę i pokaż wszystkie praktyczne narzędzia poznane podczas toku nauki.

Zainteresowania w CV wykorzystaj do zaintrygowania Rekrutera do Twojej kandydatury. Oczywiście, gdy masz się czym pochwalić. Nie chodzi tu o standardowe „kino, muzyka, sport”. Wielu z nas ma rzeczy, które uwielbia robić w wolnym czasie. Te niecodzienne mogą przykuć uwagę rekrutera i zadziałać na Twoją korzyść. Ta sekcja może mieć również wpływ na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Pytania o zainteresowania pojawiają się często na początku interview, aby rozluźnić atmosferę. W końcu nic tak nie relaksuje, jak rozmowa o naszych pasjach.

 

Przejrzysty i czytelny wygląd

ZADBAJ O WYGLĄD TWOJEGO CV

To, jak wygląda Twoje CV jest ważne nie tylko gdy nie masz doświadczenia, jednak w Twoim przypadku Rekruter może zwrócić na to większą uwagę. To jak przedstawisz wszystkie informacje o sobie, jest bardzo ważne. Postaraj się, aby Twoje CV było przejrzyste, bez długich opisów i zbędnych elementów. Skup się na najważniejszych treściach. Sprawdź, czy nie zrobiłeś błędów ortograficznych lub literówek. Upewnij się, że całe Twoje CV jest spójne i profesjonalne. Zapisz je w PDFie i odpowiednio nazwij (np. Imię_Nazwisko_CV), a następnie wyślij do pracodawcy z właściwą treścią wiadomości mailowej.

 


Tworzenie CV bez doświadczenia może wydawać się trudne i bezcelowe. Przecież to jedna z najważniejszych części w CV. Jak widzisz, jest jednak wiele kwestii poza doświadczeniem, które mogą Rekruterowi dużo o Tobie powiedzieć. Pochwal się zatem tym, co robiłeś lub robisz w trakcie studiów. A jeżeli dopiero zaczynasz uczelnianą przygodę, pamiętaj – zacznij działać i wykorzystaj ten czas jak najlepiej potrafisz! Ułatwi to Twoją dalszą ścieżkę na rynku pracy.

Szukasz pracy?