Czy wiesz, że rekruter spędza średnio tylko 6 sekund na analizie jednego CV? To niewiele. Co więc zrobić, aby wyróżnić się wśród innych? Jak zadbać o to, żeby te 6 sekund skłoniło rekrutera do wybrania właśnie Twojego CV? Zacznijmy od podstaw.
Co jest najważniejsze w CV?
Może się to wydawać oczywiste, ale chciałabym o tym przypomnieć na samym początku. W końcu rekruter musi mieć możliwość skontaktowania się z Tobą. Sprawdź 3 razy, czy podałeś dobry numer telefonu oraz adres e-mail. Możesz zamieścić również linki do swojej strony, profilu na LinkedIn czy internetowego CV, ale tylko jeżeli będą dla rekrutera źródłem dodatkowych informacji.
Pomyśl również o takich rzeczach jak nagranie na poczcie głosowej czy granie na czekanie. Staraj się zadbać o profesjonalizm również w tych aspektach, chociaż na okres szukania pracy. Ustaw sobie klasyczną pocztę i zrezygnuj z muzyki. Czasem nawet takie małe rzeczy mogą wpływać na to, jak będziesz postrzegany przez rekrutera.
Jak opisać doświadczenie?
To serce Twojego CV, więc warto poświęcić tej części trochę czasu. Przede wszystkim najwyżej umieść najbardziej aktualną pracę. Podaj nazwę firmy i lokalizację, w której pracowałeś. Zaznacz, w jakim to było okresie. No i co najważniejsze – podaj nazwę stanowiska i wypisz swoje obowiązki (w punktach, przy najmniej 3). Pomoże to rekruterowi zorientować się jakie umiejętności nabyłeś podczas pracy.
Wykształcenie w CV — co i jak?
Co jest dla rekrutera ważniejsze – wykształcenie czy doświadczenie? To zależy. Ukończone szkoły nie będą tak ważne, jeżeli pracowałeś już w kilku firmach i zrobiłeś pierwsze kroki zawodowe. Podczas pracy zdobywasz konkretniejsze umiejętności niż na wykładach.
Jak napisać CV, gdy nie masz jeszcze doświadczenia? Przedstaw dokładniej swoje wykształcenie. W tym przypadku będzie ono ważne. Szkoła i kierunek Twoich studiów pomoże rekruterowi zorientować się, jaką ścieżkę rozwoju wybrałeś i w jakim zakresie masz wiedzę.
Masz na swoim koncie działalność dodatkową?
Nie tylko doświadczenie zawodowe może rekruterowi wiele o Tobie powiedzieć. Na studiach jest przecież wiele możliwości działania. Jesteś członkiem koła naukowego lub organizacji studenckiej? A może działasz w jakiejś instytucji charytatywnej? Pochwal się tym. Taka dodatkowa działalność pokazuje, że jesteś aktywny i zależy Ci na rozwoju. Opisz, gdzie działałeś i jakie były Twoje obowiązki.
Jak przedstawić umiejętności w CV?
Wykorzystaj umiejętności w CV, aby pokazać się jako idealny pracownik na stanowisko, na które aplikujesz. Opisz krótko swoje kompetencje. Stwórz listę na podstawie oferty pracy. Przejrzyj też oferty podobnych stanowisk w innych firmach. Możesz tam znaleźć dodatkowe umiejętności, które warto mieć na tym stanowisku.
Nie wypisuj jednak wszystkiego na ślepo! Wspomnij tylko to, co faktycznie umiesz. Większość umiejętności można łatwo i szybko zweryfikować już na rozmowie kwalifikacyjnej.
Co jeszcze warto wpisać w CV?
CV to dobre miejsce, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami i nagrodami. Usprawniłeś procesy w firmie? Zwiększyłeś jej zyski? Powinieneś więc o tym napisać. Dotyczy to również osiągnięć na uczelni – konkursów, stypendiów. Warto o tym wspomnieć w CV – wyróżnisz się na tle innych Kandydatów.
Dobre CV to ważny element procesu rekrutacji. To na tym etapie odpada najwięcej Kandydatów. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie odpowiedniego dokumentu. Zwróć uwagę na to, jak wygląda Twoje CV. Czy jest przyjazne dla oka i bez zbędnych treści.
Pamiętaj, że Twoje CV to nie wypracowanie. Staraj się je możliwie jak najbardziej streścić. Zamiast opisywać – wypisz w punktach. To, co najważniejsze umieść na początku. Spraw, aby rekruter mógł z niego łatwo wyciągnąć najważniejsze dla niego informacje. Pamiętaj – masz tylko 6 sekund na zwrócenie uwagi!
Jeżeli masz pytania odnośnie tego, jak napisać CV – zadaj je w komentarzu lub skontaktuj się ze mną na karolina@higher.pl. Chętnie Ci pomogę.