Wiesz już, na co zwracać uwagę przeglądając oferty pracy. Często jednak są one podobnie zbudowane. Wszędzie te same określenia: „praca w młodym zespole”, „elastyczne godziny pracy”, „bogaty pakiet benefitów”. No fajnie, że jest taka informacja, ale co ona właściwie oznacza? Schematyczność ofert to ich największy mankament. Postaram się dzisiaj przetłumaczyć Ci te ogólnikowe frazesy na bardziej konkretny język. Dzięki temu w mgnieniu oka zrozumiesz prawdziwą naturę każdej oferty.

 

PRACA W MŁODYM/ MIĘDZYNARODOWYM ZESPOLE

  • Międzynarodowy zespół. Wiele korporacji czy firm świadczących usługi outsourcingowe współpracuje ze swoimi siedzibami oraz Klientami na całym świecie. Coraz częściej zespoły składają się zarówno z ludzi z Polski, jak i z zagranicy. Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim to, że musisz znać język na poziomie komunikatywnym, aby zostać przyjętym do pracy. Będziesz go używał na co dzień w komunikacji z Klientami oraz współpracownikami.
  • Młody zespół. W mniejszych startupach często spotyka się ludzi świeżo po studiach lub nawet jeszcze studiujących. W korporacjach może być z tym różnie. Ta informacja ma więc często na celu przyciągnięcie młodych osób do większych firm lub podkreślenie luźnej atmosfery w firmie. Młodość jest jednak bardzo względna. To, że Ty wyobrażasz sobie kogoś w Twoim wieku nie oznacza, że Rekruter miał na myśli taką samą grupę wiekową. J Lepiej się upewnić. Miej również na uwadze, że w firmach pełnych studentów najpopularniejszą formą zatrudnienia są umowy zlecenie.

 

elastyczny czas pracy

ELASTYCZNY CZAS PRACY

Może być dużym plusem, ale i minusem. Dlaczego? Z jednej strony dostajesz wolną rękę — Ty decydujesz, o której chcesz zaczynać i kończyć pracę. To bardzo dobra opcja dla śpiochów, którzy wolą przyjść i wyjść później. Może to jednak również oznaczać, że wymagana będzie praca w niestandardowych godzinach lub nawet w weekendy. Zanotuj sobie, aby dopytać o rozwinięcie tej informacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

WYNAGRODZENIE PROWIZYJNE

Czytając ogłoszenia o pracę, rzadko kiedy odnajdziesz tam wysokość oferowanej pensji. Pracodawcy próbują tego uniknąć i w zamian stosują różne, niewiele mówiące opisy. Często się możesz natknąć na określenie „wynagrodzenie prowizyjne”. Co oznacza to w praktyce? Są dwie możliwości. Bardziej optymistyczna jest taka, że na stanowisku oferowana jest pensja podstawowa (niestety często jest minimalna) i prowizja od wyników, które uda Ci się wyrobić w danym miesiącu. Jest również druga — Twoja pensja będzie zależała wyłącznie od wyniku, jaki wypracujesz. Tu również powinieneś doprecyzować „co autor miał na myśli” na pierwszym spotkaniu z Pracodawcą.

 

konkurencyjne wynagrodzenie

KONKURENCYJNE WYNAGRODZENIE

To określenie pojawia się chyba najczęściej. Niestety, w Polsce nie przyjął się jeszcze zwyczaj jawnego podawania wynagrodzenia, a taka informacja nic konkretnego przecież nie mówi. Oznacza zazwyczaj, że Pracodawca oferuje średnią pensję rynkową. Warto jednak dopytać o to na rozmowie. Może się okazać, że Twoje rozumienie tego pojęcia znacznie się różni od tego, co Rekruter chciał przekazać.

 

PAKIET BENEFITÓW

W dzisiejszych czasach pensja to nie wszystko. Firmy prześcigają się co do ilości i formy benefitów pozapłacowych. Często też wyszczególnione są one już w ogłoszeniu o pracę. Wtedy nie mamy wątpliwości, co składa się na taki pakiet. Jeżeli jednak w ofercie pozostawione jest tylko suche hasło, możesz się spodziewać, że na benefity składa się jedynie ubezpieczenie, ewentualnie karta sportowa. Jeżeli firma faktycznie ma bogaty pakiet, na pewno pochwali się nim w ofercie pracy.

 


Niełatwo jest znaleźć idealną pracę. Przeglądając ogłoszenia o pracę i analizując „co autor miał na myśli”, możesz się poczuć jak na lekcji polskiego w liceum. Nie zawsze da się wszystko zrozumieć od razu. Czytając ofertę z tym krótkim poradnikiem nadal masz wątpliwości? W przypadku pewnych punktów najlepsze co możesz zrobić, to wyjaśnić je wszystkie na interview. Rozmowa kwalifikacyjna to proces dwustronny. Rekruter na pewno doceni Twoją ciekawość. 🙂

W Higher rozumiemy bolączki Kandydatów. Wszystkie dostępne u nas oferty są więc starannie analizowane i tłumaczone tak, abyś bez problemu mógł zrozumieć każdy punkt.

Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie go.higher.pl. Wyślij nam swoje CV, a otrzymasz tylko oferty dopasowane do Twoich wymagań i umiejętności. Koniec z przeglądaniem tysięcy ofert, które i tak w większości wyglądają tak samo. W końcu chodzi o to, aby znaleźć tą jedną najlepszą, prawda?

Szukasz pracy?