Tworzysz CV i zastanawiasz się po co? Przecież i tak nikt na to nie spojrzy. To błąd. Rekruter ma za zadanie znaleźć najlepszego Kandydata, a nie zrobi tego bez analizy jego CV. Co prawda średnio spędza nad nim tylko kilka sekund, jednak wie dokładnie czego szukać. Na co więc zwraca szczególną uwagę?

 

WERYFIKACJA WYMAGAŃ

Pierwszym krokiem rekrutera jest weryfikacja Twojej kandydatury względem wymagań na danym stanowisku. To pomoże mu na wstępie odrzucić osoby, które nie spełniają twardych kryteriów. Rekruter sprawdzi więc Twoje doświadczenie. Jeżeli masz już za sobą pracę w kilku firmach, ograniczy się do tych najświeższych. Ważne jest, abyś w swoim CV podał coś więcej, niż nazwę firmy, stanowiska i lat pracy. To niewiele mówi o Twoich obowiązkach i zdobytych tam umiejętnościach.
Opisz dokładniej na czym polegała Twoja praca.

Następnym punktem będą umiejętności. Jeżeli praca wymaga znajomości jakiegoś programu, rekruter na pewno sprawdzi czy masz go na odpowiednim poziomie. Dlatego też warto dostosować CV pod konkretną ofertę pracy. Dzięki temu będziesz mógł się odnieść do wszystkich wymagań i o niczym nie zapomnisz.

Trzecie wymaganie pojawiające się w większości ofert – języki. Warto, żebyś jasno określił poziomy ich znajomości. Najlepsza do tego będzie skala międzynarodowa (A1 – C2). Jeżeli masz jakieś certyfikaty, koniecznie o nich wspomnij! No i nie zaczynaj na siłę pięciu języków, żeby Twoje CV lepiej wyglądało. Lista języków na poziomie podstawowym wcale nie wygląda „sexy”.

 

Przejrzystość informacji

PRZEJRZYSTOŚĆ INFORMACJI

Ważne jest to, jak wygląda Twoje CV. To co piszesz powinno byC przedstawione w spójnej i czytelnej formie. Zrezygnuj z opisów na rzecz wypunktowań. Zadbaj o odpowiednią chronologię i to, co najważniejsze umieść najwyżej. Nie przesadzaj z kolorami i ogranicz się do jednej czcionki. Rekruterzy zwracają dużą uwagę na to, jak przedstawione są informacje w CV. Mając wszystko przejrzyście ułożone ułatwisz im pracę. Rekruter na pewno to doceni i zrobisz na nim dobre wrażenie.

 

DANE KONTAKTOWE/ZDJĘCIE

Twoje dane są jedną z mniej ważnych kwestii dla rekrutera. W końcu nie podejmuje on decyzji na podstawie Twojego imienia, czy adresu e-mail. Są jednak obowiązkowym punktem w CV. Jeżeli zastanawiasz się, co powinieneś tu dodać oraz czy załączać zdjęcie w CV, zajrzyj do moich poprzednich postów. Weź pod uwagę, że zdjęcie w CV na pewno przykuje uwagę rekrutera. Jeżeli więc je zamieszczasz, powinno być odpowiednio wybrane, aby uwiarygodniło Twoje doświadczenie i umiejętności.

 

WYKSZTAŁCENIE

Z reguły nie jest tak ważne, jak doświadczenie. Jest jednak analizowane przez rekrutera. Szczególnie, gdy stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy. Rekruter musi sprawdzić, czy masz już zakończone studia i na jakim są poziomie (wiele firm ciągle wymaga ukończenia konkretnego typu studiów np. inżynierskich czy magisterskich). Spojrzy również na jakiej uczelni studiowałeś. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie (nawet niewielkie), mniej ważny będzie kierunek, czy uczelnia. Na pewno jednak Rekruter zwróci na to uwagę.

 

Format i nazwa pliku

FORMAT ORAZ NAZWA PLIKU

Przyznaję, nie jest to kwestia najważniejsza. Jeżeli jednak zapiszesz plik w dziwnym formacie, którego Rekruter nie może otworzyć, możesz być prawie pewien, że nie będzie specjalnie ściągał po to programu. Tym samym Twoje CV odpadnie jeszcze przed wstępną analizą. Najlepiej więc zapisać plik w najpopularniejszym formacie – PDF. Wtedy możesz mieć pewność, że Twój plik zostanie otworzony, a przy okazji nie zmieni się jego układ graficzny (jak to często bywa z plikami DOC programu Word). Nazwij swoim imieniem i nazwiskiem (np. Imię_Nazwisko_CV). Znowu, sprawa nie jest kluczowa, ale może znacznie ułatwić pracę Rekruterowi. Łatwo będzie mógł on odnaleźć Twoje CV na swoim komputerze, co pozytywnie wpłynie na jego odczucia wobec Ciebie.

 


Pamiętaj, że wysyłanie CV z myślą, że i tak nikt go nie odczyta to błędne koło. Ty robisz to byle jak, a rekruter je właśnie dlatego potem odrzuca. Warto więc się do tego trochę przyłożyć. Spojrzenie na swój życiorys z perspektywy rekrutera może Ci w tym znacznie pomóc. Sprawdź swoje CV i zastanów się:

  • Czy jest przejrzyste?
  • Czy łatwo można znaleźć tu najważniejsze informacje?
  • Jak Ty byś zareagował widząc je pierwszy raz?

Rekruter jest takim samym człowiekiem jak Ty, a jego zadaniem jest wybranie najlepszej osoby spośród nawet kilkuset Kandydatów. Jeżeli weźmiesz pod uwagę te punkty, na pewno będziesz bliżej upragnionego celu 🙂

Szukasz pracy?