KONIEC STUDIÓW – I CO DALEJ?

Pierwsze kroki na rynku pracy mogą być ciężkie i zniechęcające. Wyszukiwanie haseł typu „praca dla studenta” przynosi tylko ogrom różnych ogłoszeń o pracę, z których niewiele możesz wyczytać. Brak wiedzy o zasadach rekrutacji, czy niezaplanowana kariera zawodowa – to tylko niektóre z problemów, które stoją na Twojej drodze na początku poszukiwania pracy.

Jak wygląda sytuacja młodych na rynku? Jakie czynniki i w jakim stopniu sprawią, że będziesz zadowolony z wykonywanej pracy?  Od czego zależy Twoja siła jako kandydata?

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji o tym, co aktualnie dzieje się na polskim rynku pracy.

 

POCZĄTKI NIE ZAWSZE SĄ ŁATWE

Badania Bilansu Kapitału Ludzkiego bardzo jasno pokazują, że młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy mają ciężej, niż ich rodzice. Praca dla studenta to towar deficytowy – prawie co piąta osoba ma problemy z jej znalezieniem.

Niestety, to tylko potwierdza nasze przeczucia – początki kariery zawodowej mogą być stosunkowo trudne. Brak doświadczenia zawodowego czy zwykłego „obycia” z procesem rekrutacji mogą przynieść dużo stresu. Niewiele z nas ma już jasno określoną ścieżkę kariery i wie, co chce robić. Dla tych, którzy dopiero szukają może to być okres pełny zmian i ciągłych poszukiwań. Dlatego też niewielu z badanych określiło swoją sytuację jako stabilną czy komfortową.

Nie powinno to jednak być powodem do nadmiernych zmartwień. Okres pierwszych poszukiwań jest czasem pełnym prób i odkryć. Skąd masz wiedzieć, co tak naprawdę chcesz robić zanim tego nie spróbujesz? Każdy wybór stanie się cennym doświadczeniem, które pomoże Ci w dalszej drodze. Pomyśl o początku kariery zawodowej jako teście, który pozwoli Ci coraz lepiej obierać właściwy kierunek rozwoju. Dlatego nie bój się zmian w tym okresie, a każdą możliwość nowych doświadczeń traktuj jako okazję.

 

NAUKA SIĘ OPŁACA

Do czego właściwie służy mityczne CV, bez którego nie możesz obyć się poszukując pracy? Rekruter przeglądając profile setek kandydatów potrzebuje krótkiego i łatwego do przeskanowania podsumowania Ciebie i Twoich dokonań. Spośród wielu punktów, na które zwraca uwagę bardzo ważnym jest wykształcenie. Mimo częstych wątpliwości studentów o praktyczności przekazywanej wiedzy na uczelniach, pozostaje cenną wskazówką dotyczącą twojej osobowości. Każdy z nas na pewno słyszał kiedyś cytat lub parafrazę cytatu Ignacego Balińskiego:

Chcesz być czymś w życiu, to się ucz,
Abyś nie zginął w tłumie;
Nauka to potęgi klucz,
W tym moc, co więcej umie.

Badania BKL wydają się potwierdzać te słowa. Im wyższy jest poziom naszego wykształcenia, tym łatwiej znaleźć pracę. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku naszej kariery, czy już od kilku lat poruszamy się po rynku pracy – poziom uzyskanej edukacji ma znaczenie.

Oczywiście bardziej szczegółowe informacje, jak ukończony kierunek studiów, mocniej definiują to jak będziemy postrzegani przez przyszłego pracodawcę. Od kilku lat najbardziej atrakcyjne i pożądane zawody związane są z naukami technicznymi i nowymi technologiami. Nie dziwi zatem fakt, że osoby z tytułem inżyniera łatwiej znajdują pracę.

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY WIĘCEJ ZAROBIĆ?

Poziom zarobków na danym stanowisku to chyba najbardziej pożądana informacja dla każdego z nas. Szukamy zatem opcji, która łączy ciekawe zadania z wysokim wynagrodzeniem. Jest jednak jeden ważny aspekt, o którym warto pomyśleć zawczasu, a który może bardzo wpłynąć na to, ile zarobimy w pracy – wykształcenie. To, na jakim etapie zakończymy edukację i w jakim kierunku pójdziemy dalej jest ściśle powiązane  z naszymi przyszłymi możliwościami finansowymi. Jak? Zobacz!

SATYSFAKCJA Z PRACY – CZY TO MOŻLIWE?

Czy robienie tego, co lubimy i otrzymywanie za to wynagrodzenia to tylko utopia? Nie! Mimo różnych komunikatów docierających z mediów, okazuje się, że wiele młodych pracowników jest zadowolonych ze swojej pracy, a to przecież klucz do sukcesu. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź!

NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ I POSZUKUJ!

To, jak wygląda rzeczywistość nie jest może obrazem z bajki, ale początki nie zawsze są łatwe (i nie powinny być). Im więcej sił włożymy w osiągnięcie upragnionego celu, tym większą będziemy czerpać satysfakcję.  Życie zawodowe to pełna zawirowań i przygód podróż. Raz skaczemy z radości, a zaraz potem spuszczamy głowę. Kształtuje nas i hartuje.

Praca dla studenta jest dużym wyzwaniem. Początki mogą być szczególnie niestabilne i pełne zmian. Warto pamiętać, że każdy zwrot to nowe doświadczenie, które buduje podstawy naszej ścieżki kariery. To ile z tego wyniesiemy, zależy tylko od nas.

W Higher dbamy o Twoje doświadczenia na rynku pracy. Podczas procesu rekrutacji zapewniamy opiekę i pomoc na każdym etapie. Działamy, abyś Ty otrzymał wymarzoną ofertę. Aplikuj na go.higher.pl – pomożemy Ci w poszukiwaniach. Możliwości jest wiele. Trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć.

Na starcie warto zadbać o jak najlepsze wykształcenie i nie poprzestawać na standardowej edukacji.  Najważniejsze jednak, aby praca, którą znajdziemy, dawała nam satysfakcję i możliwości rozwoju w przyszłościowym kierunku . W końcu:
Życie Jest za Krótkie na Niewłaściwą Pracę! 🙂

Szukasz pracy?